81 İlde İhracata İlk Adım Programı başladı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın duyurduğu ve Samsun’un da pilot il seçildiği, “81 İlde İhracata İlk Adım Programı” ile ilgili değerlendirme toplantısı yapıldı.

Samsun’un yanısıra Adana, Kahramanmaraş, Konya ve Manisa’nın da pilot il seçildiği “81 İlde İhracata İlk Adım Programı”nın değerlendirme toplantısı online ortamda gerçekleştirildi. Toplantıya, pilot il seçilen illerdeki Ticarete ve Sanayi Odaları’nın Genel Sekreterleri, Ticaret Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi Temsilcileri ve İhracat Danışmanlığı hizmetini alan firma yetkilileri katıldı.

Engeller birlikte aşılacak

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası adına toplantıya katılan Genel Sekreter Süleyman Karabük, “Bilindiği üzere, 81 İlde İhracata İlk Adım Programı, Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’ın teşrifleriyle 12 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilen lansman töreniyle kamuoyuna duyurulmuştu. İhracat yapma potansiyeli olduğu halde son 10 yılda hiç ihracat yapmamış ya da bir kez ihracat yapmış üretici firmaların alanında uzman mentorlerin danışmanlığında ihracata yönlendirilmesinin amaçlandığı söz konusu programın ilk aşamasının Samsun, Adana, Kahramanmaraş, Konya ve Manisa olmak üzere 5 ilin dahil olduğu bir pilot uygulamayla başlaması uygun görülmüştü. Bu kapsamda anılan illerde bulunan ve pilot uygulamaya dahil edilen firmalar 6 ay boyunca her hafta düzenli ve kesintisiz olarak kendilerine atanan mentorlerle bir araya gelecek ve ihracat yapmalarının önündeki engelleri birlikte aşacaklardır” dedi.

Yeni bir ihracat seferberliği

En doğru mentor ve firma eşleşmesinin sağlanması amacıyla firmaların programdan beklentilerinin belirlenmesi ve ihracat yapmalarının önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik ihtiyaçların tespit edilmesine ilişkin program öncesi firmalara ihtiyaç analizi uygulanacaktır. İhtiyaç analizi sonrası firmaların ihtiyaçlarına en uygun mentorlerle eşleştirilmesi ve programın başlaması öngörülmektedir. Bu minvalde, Bakanlık tarafından pilot uygulamaya dahil edilen firmaların seçiminde nesnel verilere dayalı analitik yöntemler kullanılarak her il için asil ve yedek firmalardan oluşan nihai bir katılımcı listesi oluşturulmuştur. Ancak programın başarısının bir ayağını da firmaların programa dahil olma ve gereklerini yerine getirme hususundaki istekli yaklaşımlarının oluşturduğu değerlendirilmektedir. Bu kapsamda, program içeriği hakkında bilgi verilmesi ve firmaların programa yaklaşımları konusunda bilgi edinilmesi amacıyla bir araya gelerek toplantı düzenlendik. Toplantı oldukça verimli geçti.  Biz bunu yeni bir ihracat seferberliği olarak görüyoruz. Oda olarak projede üstümüze düşen görevi yapacağız” diye konuştu.