Amasya İnsan Hazinelerine Vefa Gösteriyor

Valimiz Mustafa Masatlı Valiliğimiz tarafından kültür dünyamızda iz bırakan şahsiyetleri anarak, fikirlerini yaşatmak amacıyla düzenlenen ‘Amasya Vefa Gösteriyor Projesi’ kapsamında Merhum Emekli Öğretmen ve Şair Seyfeddin Karahocagil’i Anma Programına katıldı.

Programda ayrıca Amasya Milletvekili M. Levent Karahocagil, Garnizon Komutanı Alb. Mehmet Atlı, Amasya Belediye Başkan Vekili Hasan Şahin, İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Erarslan, AK Parti İl Başkanı M. Akif Kesmekaya, protokol üyeleri ve Seyfeddin Karahocagil’in yakınları yer aldı.

Programda ilk olarak İl Milli Eğitim Müdür V. Ömer Coşkun projenin detayları hakkında bilgi verdi. Daha sonra Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil babası Seyfeddin Karahocagil’in biyografisini okudu. Amasya Milletvekili M. Levent Karahocagil de düzenlenen anlamlı etkinlikten mutlu olduklarını dile getirerek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Programda son konuşmayı yapan Valimiz Mustafa Masatlı ise şunları kaydetti: “Tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaparak, önemli şahsiyetler yetiştiren Amasya’da, son yüzyılda da bu şehrin kültürüne, musikisine, edebiyatına ve sanatına katkı sunan önemli isimler var olmuştur.

Bizler geleceğe güvenle bakmak için, geçmişimizden ve kültürümüzden kopmamalıyız. Şehirler hem somut kültürel varlıklarıyla, hem de insan hazineleriyle yaşarlar. Bizde Amasya’ya değer katan bu şahsiyetlerin anısını yaşatmak, onları gençlerimize ve öğrencilerimize tanıtmak için bu projeyi hayata geçirdik.

İçinde bulunduğumuz ve tüm dünyayı etkisi altına alan salgın hastalık maalesef birçok insanımızı hayattan kopardı. Bugün andığımız Seyfeddin Karahocagil Hocamız da Covid 19 sebebiyle hayatını kaybetmişti. Bu vesileyle kendisini bir kez daha rahmetle anıyorum. Kendisi rahmeti rahmana kavuştu, ancak bundan sonra önemli olan, hocamızın eserlerini gençlerle buluşturmak ve onun çizgisini doğru şekilde anlatabilmektir.

Bu düşüncelerle projede emeği geçen herkese teşekkür ediyor, bu anma programlarının farklı isimlerle devam edeceğinin bilinmesini istiyorum.” Konuşmaların ardından Merhum Seyfeddin Karahocagil’in şiirleri seslendirilerek, anısına düzenlen yarışmada dereceye giren öğrencilere Valimiz Mustafa Masatlı ve protokol üyeleri tarafından çeşitli hediyeler verildi.