Bolu Adliyesinde Göreve Yeni Başlayan Adaylara Yönelik Çeşitli Faaliyetler Düzenledi

Bolu Cumhuriyet Savcısı iken Hâkimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesinin 24.12.2020 Tarihli ve 1160 Sayılı Adli Yargı Kararnamesi İnebolu Cumhuriyet Başsavcısı Olarak Atanan Staj Koordinatörü Alperen ERTÜRK Bolu Adliyesinde Aralık ayı başında göreve yeni başlayan hâkim ve savcı adaylarına yönelik bir tanışma toplantısı düzenledi. Toplantıda hâkim ve savcı adaylarının staj süreci hakkında kısaca bilgi verildi. Adaylar bir aylık savcılık stajını, sosyal mesafe kurallarına azami ölçüde dikkat ederek, iç ve dış faaliyetler düzenleyerek tamamladı.

Bu süreçte hâkim ve savcı adaylarının daha etkin ve verimli çalışabilmeleri için 3 ayrı oda tahsis edildi ve bir odaya UYAP bağlantısı bulunan bilgisayar kuruldu. Adaylar ikişerli gruplar halinde her hafta Savcılıktaki bürolarda görevlendirildiler. Adaylar farklı uzmanlık alanlarındaki dosyaları inceleyebilmeleri için bürolarda haftalık rotasyona tabi tutuldular. Adaylara yönelik her hafta Adliye dışı bir faaliyetler gerçekleştirildi. Ilk olarak İl merkezinde tahkikatların büyuk çoğunluğunu düzenleyen polis merkezine bir ziyarette bulunuldu.

Burada özellikle kolluk fezlekelerinin hazırlandığı tahkikat birimleri  tanıtıldı. Yine nezarethane denetiminde dikkat edilmesi gereken konulara değinildi. Bir sonraki hafta İl Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğüne faaliyet düzenlendi, burada da adaylara konunun uzmanlarınca olay yeri incelemesi ve parmak izi delili konularında bilgiler verildi. Yine Adli Tıp Kurumuna gidilerek adaylara ölü muayene ve klasik otopsi konularında bilgiler verildi.

Ayrıca adayların savcılık stajından daha fazla verim alamalarını saglamak amacıyla, her hafta bir kez toplantı düzenledi. Bu toplantılarda adaylarla yazdıkları karar taslakları üzerinde çalışıldı. Ayrıca ilk bir aylık dönemde savcılığın genel işleyişi ve temel ilkeleri kapsamında yasal dayanakları ile birlikte bilgiler verildi.

İnebolu Cumhuriyet Başsavcısı olarak atanan Alperen ERTÜRK’e yeni görevinde başarılar dileriz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu