Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Teşvikiye Camii’nde hutbe irad etti

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul Şişli’de bulunan ve 3 yıllık restorasyon sonrasında bugün yeniden ibadete açılan Teşvikiye Camii’nde hutbe irad etti, Cuma namazı kıldırdı

Aziz Müslümanlar!

Sizleri İstanbul Teşvikiye Camii’nin minberinden selamlıyorum. Allah’ın rahmeti, bereketi, mağfireti, ikramı, ihsanı, selamı hepinizin üzerine olsun.

Aziz Kardeşlerim!

Sahurla berekete, oruçla sıhhate, Kur’an’la şifaya, teravihle huzura, zekâtla kardeşlerimize, itikâfla özümüze eriştiğimiz bir Ramazan ayına daha kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz elhamdülillah.

Ramazan, sabır ve irademizle bizi takvaya eriştiren oruç ayıdır. Oruç, Rabbimizin bize bağışladığı kutlu bir nimet ve emanettir. Her yıl bize gelen bir medeniyet, bir diriliş mucizesidir. Vücudumuz, duygularımız, beynimiz ve kalbimiz oruçla yenilenir. Bedenimiz oruçla sıhhat bulur. Kişiliğimiz oruçla mayalanır. Nefsimiz oruçla terbiye olur. Ruhumuz oruçla temizlenir. Nitekim Resûl-i Ekrem (s.a.s) bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurur: “Kim inanarak ve karşılığını yalnızca Allah’tan umarak Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.”

Kardeşlerim!

Ramazan, varlık âlemine eşsiz bir ufuk sunan Kur’an-ı Kerim’in indirildiği ve en çok okunduğu aydır. اِقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذ۪ي خَلَقَۚ ﴿١﴾ خَلَقَ الْاِنْسَانَ مِنْ عَلَقٍۚ ﴿٢﴾اِقْرَأْ وَرَبُّكَ الْاَكْرَمُۙ ﴿٣﴾اَلَّذ۪ي عَلَّمَ بِالْقَلَمِۙ ﴿٤﴾”
عَلَّمَ الْاِنْسَانَ مَا لَمْ يَعْلَمْۜ ﴿٥﴾” ayetleriyle Cibril’in (a.s.) fem-i muhsininden Allahrasülü Efendimiz’in (s.a.s.) kalbine inen o Kur’an ki hayat ışığımız, gören gözümüz, çalışan kalbimizdir. Kur’an insana şifa, toplumlara şifa, medeniyetlere şifadır. O halde, Kur’an’la şifa bulalım. Yuvalarımızı ve gönüllerimizi Kur’an’la buluşturalım. Rabbimizin kelamını özenle okumaya, anlamaya ve yaşamaya gayret edelim. Mukabelelerimizle Peygamberimizin sünnetini ihya edelim. O mukabele ki sevgili Peygamberimizin her Ramazan ayında Cibril (a.s.) ile karşılıklı olarak Kur’an-ı okumanın bir hatırası olarak medeniyetimizde, milletimizde yaşamaya devam etmektedir.

Aziz Kardeşlerim!

Ramazan’ı Kur’an’la ihya edelim ki o ruhumuza işlesin, Kur’an’ın aydınlığı yüzümüzü kaplasın. Ramazan, dinimizin direği olan namazla huzur bulduğumuz aydır. Öyleyse zikrimizi, şükrümüzü, tefekkürümüzü, dua ve niyazımızı namazla artıralım. Her türlü kötülükten, hayâsızlık ve fenalıktan namazla korunalım. Yorulan ruhlarımızı, teravihle sükûnete erdirelim.

Aziz Müminler!

Ramazan, yardımlaşma ve dayanışma ayıdır. Geliniz, infak ve sadakamızla, hayır ve hasenatımızla malımızı bereketlendirelim. Zekât ve fitremizle kardeşlerimizin derdine derman olalım. Hüzünlerini dindirip sevinçlerini çoğaltalım.

Yüce Rabbim hepimize Kur’an’la, oruçla ve namazla dirilmeyi nasip eylesin. O Kur’an- Kerimde bu hususu şöyle bizlere buyuruyor, “Ey iman edenler, rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz.”

Aziz Kardeşlerim!

Ramazanınız mübarek olsun Teşvikiye Camimizin tadilatla bu hale gelmesi hepimiz için hayırlı olsun. İnşallah bu camide asırlar boyu nice insan rükû, secde, ibadet ve dua eder. Her zaman söylediğimiz gibi camilerimizi sadece namaz kılınan mekânlar olarak değil, bir mektep bir okul olarak değerlendirmemiz gerekiyor. Bu camide nice gençler, çocuklar Rabbimize kul olmayı öğrenecekler inşallah. Peygamber Efendimize hakkıyla ümmet nasıl olunur, onu öğrenecekler inşallah.

Kitabımız Kur’an-ı Kerim’i okumayı, anlamayı, çocuklarımız küçük yaşlarda öğrenecekler ki, büyürken şahsiyetlerini Kur’an’la adeta süslesinler. Karakterleri Kur’an’la oluşsun. Kişilikleri ibadetle oluşsun. Camilerimizin bunda çok büyük katkısı, etkisi var. İnşallah 150 yıldır olduğu gibi bundan sonrada asırlar boyu Teşvikiye Camii bunu sağlayacak.