21-donem-savas-muhabirligi-egitimini-tamamlayan-gazeteciler-sertifikalarini-aldi

“21. Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimi”ni Tamamlayan Gazeteciler Sertifikalarını Aldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Anadolu Ajansı (AA) ve Polis Akademisi işbirliğinde düzenlenen Savaş Muhabirliği Eğitimine 14’ü yabancı 22 gazeteci katıldı.

Mayıs ayında ülkemizde düzenlenen Türkiye-Afrika forumunun ardından Afrika kıtasına yönelik olarak uygulanan eğitime Çad, Etiyopya, Gine, Kenya, Nijer, Somali, Sudan ve Libya’dan gazeteciler katıldı.

Savaş, afet ve olağanüstü hallerde görev yapacak operasyonel muhabirlerin yetiştirilmesi amacıyla düzenlenen 12 günlük eğitim kapsamında katılımcılar ileri sürüş teknikleri, suda hayatta kalma ve ilk yardım gibi uygulamalı modüllere katıldı.

Eğitimin ardından düzenlenen sertifika töreninde konuşan TİKA Eğitim Projeleri Koordinatörü Mustafa Haşim Polat Savaş Muhabirliği Eğitimi’nin sadece savaş ve çatışma ortamları için değil her türlü olumsuz ortamda gazetecilere yardımcı olacak kapsamda uygulandığını belirtti.

AA Proje Yönetim Koordinatörü Oğuz Karakaş ise gazetecilerin savaş ve çatışmalardan en çok etkilenen gruplar arasında yer aldığını, işlerini yapmak için zor koşullar altında çalıştığını ve tehlikelerle karşı karşıya kaldıklarını ifade etti.

Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Ufuk Ayhan ise Ukrayna Savaşı sonrası savaş muhabirliği eğitimine olan ilginin arttığına dikkat çekerek “İstesek de istemesek de savaşlar meydana geliyor, bu sebeple eğitime olan talebin uzun vadede daha da artacağını düşünüyoruz” dedi.

Protokol konuşmalarının yanı sıra kursiyerlerde söz alarak eğitim kapsamında edindikleri tecrübeleri aktarırken başta TİKA, AA ve Polis Akademisi olmak üzere Türk halkına kendilerine sağlanan desteklerden dolayı teşekkür etti.

TEKNOFEST TRABZON’A GELİYOR

Karadeniz topraklarını karış karış gezen TEKNOFEST Trabzon’a geliyor. 5-7 Ağustos tarihleri arasında Trabzon Medical Park Stadyumu'nda gerçekleşecek etkinlik T3 Vakfı,…

‘AKÇAABAT KAPALI OTOPARK VE PAZAR YERİ PROJESİ’NİN TEMELİ TÖRENLE ATILDI

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun “Büyükşehir Belediyesi, 18 ilçede daha görünür olacak” prensibiyle yürütülen çalışmalar sonucunda, projeler birbiri ardına…

BAŞKAN ZORLUOĞLU ARAKLI’DAKİ ÇALIŞMALARI İNCELEDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, ‘Bu Sene Yol Senesi’ sloganı kapsamında yürütülen asfalt çalışmalarını titizlikle incelemeye devam ediyor. Sadece merkezle…

BAŞKAN ZORLUOĞLU TRABZONSPOR’UN 55. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİNE KATILDI

2021-2022 sezonu Süper Lig şampiyonu olarak taraftarlarına tarifsiz bir mutluluk yaşatan, geçtiğimiz günlerde de Süper Kupa’yı müzesine götüren Trabzonspor, 55’inci…