Bağımsızlıklarının 30. yılında Türk Cumhuriyetleri Fotoğraf Sergisi Seferihisar’da açıldı

Seferihisar’da, Türk Cumhuriyetleri’nin bağımsızlıklarının 30. yılına ithafen TÜRKSOY ve Seferihisar Belediyesi iş birliğinde Türk Dünyası usta fotoğraf sanatçılarının fotoğraflarından oluşan sergi düzenlendi.

Kısıtlı katılımla gerçekleştirilen “Bağımsızlıklarının 30. yılında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan” adlı fotoğraf sergisinin açılışına TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov, Seferihisar Kaymakamı Naci Aktaş, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Seferihisar Belediye Meclis Üyesi Ahmet Mirze ve diğer yetkililer katıldı.

Seferihisar Çağan Irmak Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluşturulan sergide açış konuşması yapan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov Türk Cumhuriyetleri’nin 30’uncu bağımsızlık yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirlen serginin ilk olarak İzmir’in huzur dolu sakin ilçesi Seferihisar’da Belediye Başkanı İsmail Yetişkin’in ev sahipliğinde başlatmanın Teşkilatları için ayrı bir mutluluk ve kıvanç kaynağı olduğunu belirtti. Etkiliğin gerçekleştirilmesinde değerli katkı sunan Seferihisar Belediyesi Başkanı ve çalışanlarına teşekkürlerini sunan Kaseinov, serginin bundan sonra Türkiyenin diğer il ve işçelerini, dünyanın çeşitli ülkelerini gezeceğini bildirdi.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, “TÜRKSOY, üye ülkelerinden aldığı güçle halklarımız arasında kültür ve sanat etkileşiminin pekişmesine yönelik çok sayıda projenin hayata geçirilmesi için üstün gayret göstermektedir. Bu çabalar kapsamında üye ülkelerimizin bağımsızlıklarının otuzuncu yıl dönümünde Türk dünyasının en seçkin fotoğraf sanatçılarının objektiflerine yansıyan karelerden oluşan bu sergimiz ile bağımsızlık kutlamalarını büyük bir heyecan ve coşkuyla başlatmış bulunuyoruz. Kurucu ülkelerimizin tabiatı, tarihi ve mimari dokusu, insan manzaraları ile kültür ve sanatını içeren bu sergimizi beğeni ile izleyeceğinizi umut ederiz. En önemli temennimiz, Türk Dünyası kültür ve sanatının yaşatılmasına yönelik bu ve benzeri faaliyetlerin 30. bağımsızlık yılı boyunca başta üye ülkelerimiz olmak üzere yurt içi ve yurt dışında artarak devam etmesidir.’’ diye konuştu.

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin Türk Dünyası’nın değerli sanatseverlerini bu güzel etkinlikte buluşturdukları için çok gururlu olduğunun altını çizerek “Bu kıymetli eserleri bizimle buluşturan Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov’a tüm Seferihisar adına çok teşekkür ediyorum. TÜRKSOY, Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve dünyaya tanıtmak için çok büyük çaba sarf etmektedir. Bu kapsamda gerçekleşen tüm proje ve etkinliklerde TÜRKSOY’un yanında olduğumuzu belirtmek isterim. Kültür mirasımız içerisinde yer alan bu kıymetli eserlerimizi umuyorum ki tüm halkımız merakla ziyaret edeceklerdir. TÜRKSOY ile Seferihisar arasında gelişen dostluk tüm Türk Dünyası’ na hayırlı olsun. Seferihisar olarak TÜRKSOY’un İzmir’de temas noktası olmak birçok alanda işbirliğimizi ve paylaşımımızı arttıracaktır. Kültür, sanat, bilgi birikimimizi karşılıklı değerlendirerek Türk Dünyası’na katkı sağlayacağımıza gönülden inanıyorum. Üye ülkelerin sanatçıları tarafından yaratılan eserler ile açılan sergimiz bu iş birliğinin başlangıcı olacak ve daha nice proje ve etkinliklerde buluşacağız” dedi.

Protokol üyeleri konuşmaların ardından serginin açılışını gerçekleştirdi.  Türk Cumhuriyetlerini fotoğraf kareleriyle anlatan sergi iki gün ziyaretlere açık kaldıktan sonra Seferihisar Belediyesi’nin hazırladığı site üzerinden sanal olarak da gezilebilinecek.