muhtar-sahanov-un-80-yili-ankara-da-kutlaniyor

MUHTAR ŞAHANOV’UN 80. YILI ANKARA’DA KUTLANIYOR

Kazak Şairi Muhtar Şahanov’un doğumunun 80. yılı TÜRKSOY Genel Sekreterliği’nde düzenlenen etkinlikle kutlandı. 1 Temmuz 2022 tarihindeki etkinliğe TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Türk Dil Kurumu Başkanı Gürer Gülsevin, T.C. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Reşat Memmedov, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev, Kırgızistan Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev ve çok sayıda davetli katıldı.

Etkinliğin açış konuşmasını yapan TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Şair Şahanov’un tüm Türk Dünyası’nın ortak değeri olduğunu vurgulayarak düşüncelerini şu şekilde ifade etti, ‘’Muhtar Şahanov, her zaman bildiği doğruyu dile getiren, sadece Kazakistan için değil tüm Türk Dünyası için eşsiz bir isimdir. Cengiz Aytmatov ile Muhtar Şahanov arasındaki dostluk örnek bir dostluktur.  Aytmatov vefat ettikten sonra vermiş olduğu röportajda kendisi ‘’Cengiz Aytmatov’un vefatının ardından kendimi hep yalnız hissettim’’ demiştir. Kendisi aynı zamanda 11 yıl boyunca Kırgızistan’da Büyükelçi olarak çalışmış, Manas Destanı’nın tüm dünyada tanınması için eşsiz katkılar sunmuş, Türk Dünyası halklarına her zaman yakınlık göstermiştir. Muhtar Şahanov’un doğumunun 80. Yılını böylesine seçkin bir kalabalık ile birlikte TÜRKSOY’da kutlamaktan dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz.’’ Etkinlikte Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçileri de birer konuşma yaparak Şair Şahanov’un 80. yılını kutladı.

Açış konuşmalarının ardından ise TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev Şair Muhtar Şahanov’a TÜRKSOY’un en üst düzey nişanı olan TÜRKSOY Altın Madalyası takdim etti.

Tören sonrasında bir konuşma yaparak duygularını ifade eden Muhtar Şahanov, ‘’Hayatım boyunca hep doğru bildiğimi söyledim. Edebiyat alanında bir çok ödül aldım, yazarlık herkesin yapabileceği bir iş değil, konuşmayı çok sevmem, Otuzun üzerinde dile çevrilen eserlerim benim yerime her gün konuşuyor. Bu salondaki tüm katılımcılara, TÜRKSOY’a ve özel olarak Genel Sekreter Raev’e bu güzel organizasyon için teşekkür ediyorum.’’ dedi.

Etkinlik ardından Muhtar Şahanov’un edebi mirası konulu konferans ile devam etti. Konferans kapsamında Pamukkale Üniversitesinden Prof. Dr. Nergis Biray, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinden Doç Dr. Ekrem Ayan, Yıldırım Beyazıt Üniversitesinden Öğretim Görevlisi Mehmet Topan ve Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup Ömeroğlu bildirilerini sundu. Katılımcıların dikkatle dinlediği konuşmacıların ardından ise Kağan Etno Folklor Müzik Topluluğu ve Türkistan Yıldızları (Kenjegül Serikbayeva, Yerlan Jandarbay, Turar Almenov, Asıma Aıtuarova, Guljan Korganbekova) kısa bir konser verdi.

‘’Muhtar Şahanov’un 80. Yılı’’ kapsamındaki etkinlikler, 1 Temmuz 2022, Saat: 19.00’da Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nde düzenlenecek konserle devam edecek.

TEKNOFEST TRABZON’A GELİYOR

Karadeniz topraklarını karış karış gezen TEKNOFEST Trabzon’a geliyor. 5-7 Ağustos tarihleri arasında Trabzon Medical Park Stadyumu'nda gerçekleşecek etkinlik T3 Vakfı,…

‘AKÇAABAT KAPALI OTOPARK VE PAZAR YERİ PROJESİ’NİN TEMELİ TÖRENLE ATILDI

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun “Büyükşehir Belediyesi, 18 ilçede daha görünür olacak” prensibiyle yürütülen çalışmalar sonucunda, projeler birbiri ardına…

BAŞKAN ZORLUOĞLU ARAKLI’DAKİ ÇALIŞMALARI İNCELEDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, ‘Bu Sene Yol Senesi’ sloganı kapsamında yürütülen asfalt çalışmalarını titizlikle incelemeye devam ediyor. Sadece merkezle…

BAŞKAN ZORLUOĞLU TRABZONSPOR’UN 55. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİNE KATILDI

2021-2022 sezonu Süper Lig şampiyonu olarak taraftarlarına tarifsiz bir mutluluk yaşatan, geçtiğimiz günlerde de Süper Kupa’yı müzesine götüren Trabzonspor, 55’inci…