Sayın Bakanımızın Bratislava 15. Küresel Güvenlik Forumu’na (GLOBSEC) Katılmak Üzere Slovakya’yı Ziyareti, 7-8 Ekim 2020

Sayın Bakanımız bu yıl 15.’si düzenlenen Bratislava Küresel Güvenlik Forumu’na (GLOBSEC) katılmak üzere 7-8 Ekim 2020 tarihlerinde Bratislava’yı ziyaret ediyor.

Sayın Bakanımız ilk olarak, Galiçya cephesinde kaybettiğimiz şehitlerimizin aziz hatırasını dost Slovakya topraklarında ilelebet yaşatmak üzere Bratislava Türk Şehitliği ve Anıtı’nın açılışını 7 Ekim 2020 tarihinde Slovakya Dışişleri Bakanı Ivan Korcok’la birlikte gerçekleştirdi ve tüm şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle andığını vurguladı.

Bilahare, Sayın Bakanımız Slovak mevkidaşı Ivan Korcok’la verimli bir görüşme yaptı ve ilişkilerimizi, Doğu Akdeniz, Avrupa Birliği ve Ermenistan’ın saldırganlığı dahil bölgesel konuları değerlendirdi.

Sayın Bakanımız görüşmede savunma, eğitim ve bilim alanlarında işbirliği imkanlarının ele alındığını ve ikili ticaret hacminde 5 milyar ABD Doları hedefini koruduğumuzu da kaydetti.

Sayın Bakanımız daha sonra Kazakistan Dışişleri Bakanı Mukhtar Tleuberdi’yle biraraya gelerek ilişkilerimizi, yatırımlar, eğitim ve sağlık boyutları dahil kapsamlı bir şekilde ele aldı.

Görüşmede ayrıca kardeş ülke Kırgızistan’daki gelişmeler ve Ermenistan’ın saldırganlığı da değerlendirildi ve Sayın Bakanımız Türk Keneşi dahil çok taraflı forumlarda Kazakistan’la işbirliğimizi geliştireceğimizi kaydetti.

Sayın Bakanımız, Slovakya’ya gitmeden önce Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki’yle 7 Ekim 2020 tarihinde bir video konferans görüşmesi gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız iki devletli çözümü ve uluslararası parametreleri aşındıran girişimlere beraber karşı koyacağımızı, Filistin uzlaşı sürecini desteklediğimizi, seçimlerde yardıma hazır olduğumuzu ve Filistinli kardeşlerimizin her zaman yanında olduğumuzu belirtti.

%d blogcu bunu beğendi: