Sayın Bakanımızın Moldova Cumhuriyeti Gagauz Özerk Yeri Başkanı Irina Vlah’la görüşmesi

Sayın Bakanımız 22 Şubat 2021 tarihinde Moldova Cumhuriyeti Gagauz Özerk Yeri Başkanı Irina Vlah’la Ankara’da bir görüşme gerçekleştirdi.

Verimli geçen görüşmede işbirliği imkanlarımız ele alındı.

Sayın Bakanımız Gagauz soydaşlarımızın Moldova’yla ilişkilerimizde dostluk köprüsü olduklarını ve onlara her alanda destek vermeye devam edeceğimizi vurguladı.

Aynı gün, Sayın Bakanımız Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi 46. Oturumu’nun Cenevre’de düzenlenen Yüksek Düzeyli Bölümü’ne video konferans yöntemiyle hitap etti.

Sayın Bakanımız, yabancı düşmanlığı, ırkçılık, İslam karşıtlığı ve nefret söyleminin yükseldiğine dikkat çekti ve ifade özgürlüğünün demokrasilerin temel taşı olmakla birlikte bu özgürlüğün başkalarının kutsal değerlerini tahkir etme hakkı vermediğini ifade etti.

Sayın Bakanımız ayrıca terörizmin önde gelen küresel tehditlerden biri olmaya devam etiğini, kısa süre önce PKK terör örgütünün Kuzey Irak’ta 13 masum insanı öldürdüğünü, ancak dünyanın yine sessiz kaldığını ve uluslararası dayanışma olmadan bu tehdidi ortadan kaldıramayacağımızı belirtti.

Sayın Bakanımız insan haklarının ilerletilmesi ve korunmasının temel önceliklerimizden biri olmaya devam ettiğinin ve ülkemizin herkes için insan haklarının korunması ve geliştirilmesi için İnsan Hakları Konseyi’yle çalışmaya devam edeceğinin altını çizdi.

Bilahare, Sayın Bakanımız yine video konferans yöntemiyle düzenlenen BM En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) 5. Konferansı hazırlıkları kapsamında Afrika Bölgesel Gözden Geçirme Toplantısının “İstanbul’dan Doha’ya-EAGÜ’ler İçin Yeni Bir Onyıllık Ortaklığa Doğru” başlıklı üst düzey açılış oturumuna katılarak bir konuşma gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız, Afrika’nın güçlü liderliğe ve kalkınma ortaklarından desteğe ihtiyacı olduğunu ve bu süreçte tüm imkanlarımızla En Az Gelişmiş Ülkelerin yanında olmaya devam edeceğimizi kaydetti.

Son olarak, Sayın Bakanımız Fransa Büyükelçisi Herve Magro, Özbekistan Büyükelçisi Alisher Agzamhodjayev ve Tayland Büyükelçisi Phantipha Iamsudha Ekarohit’le ayrı ayrı biraraya gelerek ikili ilişkilerimizi tüm boyutlarıyla ele alan görüşmeler gerçekleştirdi.

%d blogcu bunu beğendi: