senegalli-askerler-turkce-diplomalarini-aldi

Senegalli Askerler Türkçe Diplomalarını Aldı

Senegal’in başkenti Dakar’da bulunan Cap Manuel Kışlasındaki Yunus Emre Enstitüsüne (YEE) bağlı Türkçe Eğitim Merkezi, dördüncü mezunlarını verdi.

Dakar Yunus Emre Enstitüsünde düzenlenen dördüncü dönem Türkçe kursu kapanış ve mezuniyet törenine Türkiye’nin Dakar Büyükelçisi Ahmet Kavas, Türkiye’nin Dakar Askeri Ataşesi Albay Levent Güldağı, Dakar YEE Müdürü Merve Işık Elsıkma, Senegal Askeri Eğitim Daire Başkanı Albay Masamba Thiam ve Türk kurumlarının temsilcileri katıldı.

Büyükelçi Kavas, törende yaptığı konuşmada, Türkçe derslerini düzenleyen Dakar Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Elsıkma, Türkiye’nin Dakar Askeri Ataşesi Albay Güldağı ve Yunus Emre Enstitüsü Eğitmeni İmran İpek’e teşekkür etti.

Albay Güldağı da Türkçe eğitimlerini tamamlayan Senegalli subay, astsubay, erbaş ve erlerin Türkiye’de çeşitli askeri kurslara katıldığını söyledi.

İki ülke arasındaki askeri eğitim ve iş birliği anlaşması kapsamında, Türkiye’de düzenlenecek uzun süreli eğitimler için İstanbul’da da Türkçe eğitim kursu verildiğini dile getiren Güldağı, 2016’dan itibaren 132 Senegalli subay ve astsubayın Türkiye’deki kurslardan mezun olduğunu kaydetti.

SENEGALLİ ASKER MEHMET AKİF ERSOY VE YUNUS EMRE ŞİİRLERİ OKUDU

Dakar Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Elsıkma ise başta Somali, Senegal, Gambiya ve Bosna Hersek olmak üzere birçok farklı ülkede askeri iş birlikleri kapsamında Türkçe öğretim faaliyetleri sürdürdüklerini söyledi.

Elsıkma, 2018’den bu yana Türkiye ile Senegal arasında imzalanan askeri iş birliği anlaşmasına katkı sağlamak amacıyla Senegal’de her yıl Cap Manuel Kışlasında Türkçe dersleri verdiklerini anımsattı.

Geçen yıl ekimde başlayan 9 aylık Türkçe eğitim programının sonuna geldiklerini kaydeden Elsıkma, “9 aylık eğitim boyunca Türkçe öğrenen askerlerin Türk Silahlı Kuvvetlerinde alacakları askeri stajların hem mesleki gelişimlerine hem de 2 ülke arasındaki iş birliğinin devamlılığına büyük katkı sağlayacağına inanıyorum.” dedi.

Elsıkma, Yunus Emre Enstitüsü Eğitmeni İmran İpek’e de teşekkür ederek, askerleri kutladı.

Senegalli askerler, Mehmet Akif Ersoy’un “Çanakkale Şehitlerine” ve Yunus Emre’nin “Gelin Tanış Olalım” şiirlerini ezberden okudu.

Kursu başarıyla tamamlayan 16 asker, diplomalarını Kavas, Güldağı, Elsıkma ve Thiam’ın elinden aldı.

Askerler daha sonra Büyükelçi Kavas, Güldağı, Elsıkma ve İpek’e hediye takdiminde bulundu.

Tören, verilen resepsiyonun ardından sona erdi.

TEKNOFEST TRABZON’A GELİYOR

Karadeniz topraklarını karış karış gezen TEKNOFEST Trabzon’a geliyor. 5-7 Ağustos tarihleri arasında Trabzon Medical Park Stadyumu'nda gerçekleşecek etkinlik T3 Vakfı,…

‘AKÇAABAT KAPALI OTOPARK VE PAZAR YERİ PROJESİ’NİN TEMELİ TÖRENLE ATILDI

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun “Büyükşehir Belediyesi, 18 ilçede daha görünür olacak” prensibiyle yürütülen çalışmalar sonucunda, projeler birbiri ardına…

BAŞKAN ZORLUOĞLU ARAKLI’DAKİ ÇALIŞMALARI İNCELEDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, ‘Bu Sene Yol Senesi’ sloganı kapsamında yürütülen asfalt çalışmalarını titizlikle incelemeye devam ediyor. Sadece merkezle…

BAŞKAN ZORLUOĞLU TRABZONSPOR’UN 55. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİNE KATILDI

2021-2022 sezonu Süper Lig şampiyonu olarak taraftarlarına tarifsiz bir mutluluk yaşatan, geçtiğimiz günlerde de Süper Kupa’yı müzesine götüren Trabzonspor, 55’inci…