TİKA’dan Bosna Hersek’te İstihdamın Korunmasına ve Artırılmasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bosna Hersek’in Livno şehrinde yaşayan işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesi, işsizliğin azaltılması ve hassas grupların işgücü piyasasına kazandırılması kapsamında düzenlenecek bilişim kurslarına yönelik donanım desteğinde bulundu.

Ülkenin batısında yer alan Livno şehri Bosna Savaşı öncesi istihdamın yüksek olduğu gelişmiş bir sanayi sektörüne sahipti. Savaş sonrasında bu özelliğini kaybeden şehirde günümüzde yüksek seviyede olan işsizlik oranları, özellikle azınlık olarak yaşayan Boşnaklar arasında ciddi boyutlara ulaştı. Livno şehrinde yaşayan Boşnak işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesi, işsizliğin azaltılması ve hassas grupların işgücü piyasasına kazandırılması kapsamında Bosna Hersek Livno İlçe Müftülüğü bünyesinde düzenlenmeye başlanan bilişim kurslarının ihtiyaç duyduğu donanım altyapısı, TİKA tarafından sağlandı.

Bosna Hersek Livno İlçe Müftülüğü tarafından başlatılan bilişim kurslarının açılış törenin de konuşan Baş İmam Mahir Keriç; bölge halkının gelişimine ve istihdam fırsatlarının artırılmasına imkân tanıyacak proje kapsamında TİKA tarafından sağlanan destekten dolayı teşekkürlerini iletti. Projenin öneminin yakın zaman içerisinde alınacak olumlu sonuçları ile görüleceğini ve işgücü piyasasında rekabet etmenin temel koşullarından birinin bilişim bilgisine sahip olmak olduğunu söyledi. Keriç, 20 ile 40 yaş arası gruplara yönelik başlatılan kurslar aracılığı ile başta gençlerimiz olmak üzere mesleki niteliklerinin geliştirilmesi ve istihdamın artırılmasına yönelik katkı sunulacağını belirtti.

%d blogcu bunu beğendi: