TİKA’dan Somali’de Temel İlk Yardım Kursuna Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Mogadişu Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Türkiye-Somali Mogadişu Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hastanesi işbirliğinde başkent Mogadişu’da “Temel İlk Yardım Eğitimi Kursu” düzenlendi.

Terör saldırılarının yoğun bir şekilde yaşandığı Somali’de, ile yaşanan travmalara hızlı ve doğru şekilde müdahale edilmesi amaçlanıyor.  2 gün süren “Temel İlk Yardım Eğitimi Kursu” 32 saatlik derslerden oluşuyor. 40’ar kişilik ve haftalık düzenlenen kurslara sağlık kuruluşlarında çalışan veya halktan istekli kişiler katılabiliyor.  Kurs bitimi uygulanan yazılı ve uygulamalı sınavın ardından katılımcılara sertifikaları veriliyor.

Sertifika programına TİKA Mogadişu Program  Koordinatörü Galip Yılmaz,  Sağlık Bilimleri Üniversitesi – Mogadişu Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Hüseyin Eker ve Türkiye-Somali Mogadişu Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastane Yöneticisi Doç.Dr. Mehmet Yaşar katıldı.

12 hafta devam edecek “Temel İlk Yardım Eğitimi Kursu” ile toplamda 480 kişinin eğitim alması planlanıyor. Kurslar Türkiye-Somali Mogadişu Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Türk uzmanlar tarafından veriliyor.   

%d blogcu bunu beğendi: