TÜRKSOY’UN “MİKAYIL ABDULLAYEV – 100” SERGİSİ MALTEPE’DE AÇILDI

Ünlü Azerbaycanlı ressam Mikayıl Abdullayev’in doğumunun 100. yılı münasebetiyle TÜRKSOY ve Maltepe Belediyesi iş birliğinde 3 Mart 2021 tarihinde “Mikayıl Abdullayev – 100” sergisi düzenlendi.

Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’ndeki serginin açılışını TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Kerimov, Azerbaycan’ın Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahim, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç tarafından açıldı.

Sanatseverler tarafından yoğun ilgi gören serginin açılışında konuşan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, TÜRKSOY’un Türk Dünyası kültürel mirasını zenginleştiren sanat insanlarımızı ve bıraktıkları mirası çeşitli etkinliklerle sanatseverlerle buluşturmaya devam ettiğini vurguladı.

Doğumunun 100. yılı münasebetiyle ressam Mikayıl Abdullayev’in sanatını ve eserlerini sanatseverle buluşturmayı kararlaştırdıklarını dile getiren Düsen Kaseinov, “ Bu yıl, kardeş Azerbaycan’ın bağrından çıkmış ve tüm dünyaya mal olmuş Türk Dünyası’nın büyük ressamı Mikayıl Abdullayev’in doğumunun 100. yılı kutlanmaktadır. Güzel sanatlar tarihinde, yaşadıkları zaman ve koşulları aşarak, ebedi eserler ortaya koyan insanlar olmuştur. Bu sanatçılar, zaman geçtikçe yarattıkları eserlerin değerinin daha da artacağına ve başkalarına da yol göstereceğine inanmışlardır. Mikayıl Abdullayev’in sanatı ve sanatkarlığı işte bu türdendir.” diye konuştu.

Düsen Kaseinov, “Mikayıl Abdullayev – 100” sergisi ve katalogunun hazırlanmasında başta Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Teymur Rzayev olmak üzere, özel koleksiyonlarını açarak serginin gerçekleştirilmesine katkı sağlayan dostlara ve emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Serginin açılışında konuşan Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Kerimov, Azerbaycan ressamlık sanatına eşsiz katkılar sunan Mikayıl Abdullayev’e ithafen düzenlenen serginin kardeş Türkiye’de açılmasının kendileri için gurur verici olduğunu vurguladı. Abdullayev’in eserleriyle Bakü metrosunun Nizami istasyonunun dünyanın en güzel istasyonlarından birine çevrildiğini kaydeden Bakan Kerimov, Azerbaycan halkı ve yönetimi tarafından yüksek değerlendirilen ressamın çalışmalarının Azerbaycan ressamlık sanatının birer incisine dönüştüğünü kaydetti. Azerbaycan Kültür Bakanı Kerimov, serginin düzenlenmesindeki katkılarından ötürü TÜRKSOY’a teşekkürlerini sundu.

Konuşmaların ardından Mikayıl Abdullayev’in öğrencisi Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Teymur Rzayev, Bakan Anar Kerimov’a Şuşa’daki müzede sergilenmek üzere Abdullayev’in “Garabağ’da sıcak gün” tablosunu hediye etti.

Hediye merasiminin ardından katılımcılar Abdullayev’in resim sergisini gezerek, ressamın sanatıyla yakından ilgilenme fırsatını yakaladı.

Abdürrahim Bey Hakverdiyev’in doğumunun 150. yılına ithafen özel gösteri düzenlendi

Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde, Türk Dünyası milli tiyatrolarının geliştirilmesi ve tiyatrolar arasında repertuar değişiminin sağlanması amacıyla TÜRKSOY tarafından yayınlanan “TÜRKSOY Tiyatro Almanağı – V” kitabının tanıtımı ve ünlü Azerbaycanlı oyun yazarı Abdürrahim Bey Hakverdiyev’in doğumunun 150. yılına ithafen özel gösteri düzenlendi.

İstanbul “Mask-Kara” Özel Tiyatrosu tarafından gerçekleştirilen temsilde Hakverdiyev’in “Suçlu Kimdir?” oyunu sahnelendi.