“Sinop Kestane Balı Üretimi ve Pazarlama Sorunları Toplantısı”nın Dördüncüsü Yapıldı

“Sinop Kestane Balı Üretimi ve Pazarlama Sorunları Toplantısı”nın dördüncüsü, Sinop ve Erfelek ilçesindeki bal üreticileri ve arı yetiştiricilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Doğal Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezi koordinesinde, SÜBİTAM Prof. Dr. İsmet BERBER Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya; Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, Erfelek Kaymakamı Sayın Burak Bozkurt GÜRSES, Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Kamil DEMİRCİ, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanımız Sayın Prof. Dr. Ahmet TABAK, Sinop Tarım ve Orman İl Müdürü Sayın Bekir TANRIKULU, Sinop Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Sayın Ahmet TAM, Boyabat İlçe Tarım ve Orman Müdürü Sayın Murat USTA,  Erfelek İlçe Tarım ve Orman Müdürü Sayın Hayriye Özgül DAĞDEVİREN, Doğal Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürümüz Sayın Doç. Dr. Emire ELMAS ve Müdür Yardımcısı Sayın Dr. Öğr. Üyesi Dilek SAĞIR, Sinop İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Sayın Şenol TABAK ile bal üreticileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, Sinop Üniversitesinin eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanında şehrimize ve bölgemize ışık tutacak projelere de öncülük ettiğini belirterek 13 araştırma merkezimizin bu amaçla hizmet verdiğini söyledi.

“HAYALİMİZ SİNOP KESTANE BALINI DÜNYA PAZARINA TAŞIMAK”

Üniversitemiz bünyesinde kurulan Doğal Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezinin de Sinop kestane balının markalaşması sürecine yoğunlaştığını aktaran Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, bu çalışmalar sonucu 1 yıl gibi kısa bir sürede Sinop kestane balının coğrafi işaret belgesi aldığını ve SİNATE adıyla markalaşma sürecini de tamamladığını ifade etti.

En büyük hayallerinin Sinop Üniversitesince denetim ve kontrolü yapılan kestane balını dünya pazarına taşımak olduğunu belirten Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nihat DALGIN, “Sinop Üniversitesi olarak hem üreticilerimizin kazanmasını hem de insanlarımızın hakiki kestane balı tüketmesini istiyoruz.  Bu amaçla şehrimizde üretilen kestane balını bilimsel araştırma merkezimizdeki laboratuvarlarda analizden geçirerek standarda uygun olan ürünleri paketlenmiş bir şekilde satışa hazır hale getireceğiz.  Bu iş için yeni bir dolum ve paketleme tesisi de kuracağız. Tesisimize gelen üreticilerimiz burada ballarını güvenli bir şekilde analiz ettirerek SİNATE markasıyla satışa sunabilecekler” dedi.

Tüm bu aşamalarda üreticilerimizle birlikte hareket edeceklerini ve onlara rehberlik hizmeti sunacaklarını belirten Rektörümüz, ayrıca Sinop yöresindeki kestane ağaçları, arı türleri ve bal üretimiyle ilgili de bilimsel toplantılar gerçekleştireceklerini ifade etti.

“KURUM OLARAK GEREKLİ DESTEĞİ SAĞLAMAYA HAZIRIZ”

Ardından konuşan Sinop Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Sayın Ahmet TAM da Sinop kestane balının standartlara uygun şekilde satışa sunulması ve marka değeri kazanması için üniversitemizin ortaya koyduğu çabayı takdir ettiklerini belirterek kendilerinin de gerekli desteği sağlamaya hazır olduklarını söyledi.

“MÜŞTERİLER ŞİMDİDEN BİZİ ARIYOR”

Sinop İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Sayın Şenol TABAK ise Rektörümüzün Sinop kestane balının marka değeri kazanması sürecine önemli destek sağladığını belirterek projenin tüm aşamalarında emeği olanlara teşekkür etti.

Üniversitemizin katkısıyla piyasaya sunulacak kestane balına şimdiden yoğun bir talebin olduğunu dile getiren Sayın Şenol TABAK, “Müşterilerimiz şimdiden bizleri aramaya başladı. Sinop ve çevre illerimizden ‘SİNATE markalı balınızın satışı başladı mı?’ tarzında çok sayıda telefon aldım. Ne mutlu bizlere” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından soru-cevap bölümüne geçilerek bal üreticilerimizin talep ve beklentileri dinlendi, merak ettiği sorular yanıtlandı.

Soru-Cevap kısmında konuşan Erfelek Kaymakamı Sayın Burak Bozkurt GÜRSES ise Sinop kestane balının coğrafi işaret belgesi alma sürecine katkı sunan üniversitemize teşekkür ederek, “Gözlemliyorum ki üniversitemiz ve üreticilerimiz arasındaki bu birliktelik, uzun vadeli çok büyük başarılara kapı aralayacaktır” dedi.