Gelir Getirici Türlerle Vatandaşlarımızı Destekliyoruz

Tarım ve Orman Bakanlığımız ve Genel Müdürlüğümüz ülke genelinde orman köylerinde yaşayan vatandaşlara destek vermeye ve gelir düzeylerini artırmaya devam ediyor.

Orman Genel Müdürlüğümüzce orman köylerinde yaşayan halkın sosyal ve ekonomik gelişmelerini desteklemek maksadıyla uygulamaya koyduğu 5 Bin Köye 5 Bin Orman Projesinde sona gelindi. Proje kapsamında bugüne kadar 5390 köyde 18.418.191 gelir getirici türde fidan toprakla buluşturduk ve orman köylülerimize sertifikalarını verdik.

Orman Genel Müdürlüğü olarak daima orman köylülerinin yanındayız. Ağaçlandırma çalışmaları yaparken, kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın gelir seviyelerini artırmak maksadıyla, gelir getirici ceviz, badem ve fıstıkçamı gibi türlerde de ağaçlandırma yapıyoruz. Bu tür ağaçlandırmaları yapmaktaki maksadımız ülkemizin akciğerleri olan ormanlarımızı, bu alanlara bağımlı olarak yaşayan orman köylümüzle birlikte yönetmek, vatandaşlarımızın ormanları sahiplenmesini sağlamak ve onları yerinde kalkındırmaktır.

Atıl Durumdaki Bozuk Ormanlar Ekonomiye Kazandırılıyor

Yapılan bu çalışmalarla devlet ormancılığından millet ormancığına geçişin temelini attık.  5 Bin Köye 5 Bin Orman Projesi ile orman köylüsü ile hasımdan ziyade hısım ilişkisi içinde bir iş birliği oluşturduk. Bütün bu çalışmalardaki hedefimiz atıl durumda olan bozuk ormanlarımızı verimli hale getirerek ekonomiye kazandırmak ve kırsaldaki vatandaşlarımızın gelir seviyelerini ve yaşam standartlarını yükseltmektir.

Yapılan bu ağaçlandırmalardan elde edilecek ürünlerin faydalanma hakları, eşit ve adil bir şekilde çekilen kura ile mahalli halktan müracaat edenlere; bakmak ve korumak şartıyla verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.