Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Sultan 2. Murad’ı anma etkinliklerine katıldı

Sultan 2. Murad’ın vefatının 570. yılı dolayısıyla Bursa’da düzenlenen anma etkinliğine katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Sultan 2. Murad Han’ı anlamak için öncelikle onun mensubu olduğu İslam’ın evrensel değerlerini, hayat anlayışını ve cihan mefkûresini iyi anlamak gerekir.” dedi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Osmanlı padişahlarından Sultan 2. Murad’ın vefatının 570. yılı dolayısıyla Bursa’da düzenlenen anma etkinliğine katıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesince düzenlenen etkinlikte Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın Sultan 2. Murad’ın kabrinin bulunduğu Muradiye Külliyesi’ndeki türbede ettiği duanın ardından, katılımcılar anma etkinliğinin yapıldığı Muradiye Kur’an ve El Yazmaları Müzesi’ne geçti.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, burada yaptığı konuşmada, 2. Murad’ın hükümranlığı boyunca hakkın, hakikatin ve adaletin egemenliği için büyük mücadele veren önemli bir şahsiyet olduğunu söyledi.

İslam’ın ana gayesinin, eşrefi mahlukat olan insanın, inanç, can, akıl, mal ve nesil gibi ‘zarurati hamse’ denilen 5 temel değeri korumak olduğunu ifade eden Başkan Erbaş, “Hiç şüphesiz bu gayeye ulaşmanın yolu da iman, ibadet ve ahlak merkezli insanî değerleri bireysel ve toplumsal hayatın her alanına egemen kılmaktan geçmektedir. İlmi, irfanı ve hikmeti merkeze alarak yeryüzünü, İslam’ın tevhit, adalet ve merhamet ilkeleriyle buluşturmaktan geçmektedir. Cenab-ı Mevla, bunun için vahiy ve elçiler göndermiş; bu mefkûreyi Müslümanlara nihai hedef olarak göstermiştir.” dedi.

Başkan Erbaş, yeryüzünü, İslam’ın tevhit, adalet ve merhamet ilkeleriyle buluşturmak gayesinde olan Osmanlı’nın bütün cihanda İslam’ın sancaktarlığını yaptığını ve “îlâ-i kelimetullah” uğrunda büyük gayretler ve fedakârlıklar gösterdiğini belirterek, “İşte bu idealin devlet olmuş hali, Osmanlı Cihan Devleti, Devlet-i Osmani Ali olarak, bu yıl Bursa’nın fethinin 695. yılı, yani yaklaşık 700 yıl önce bu topraklarda gerçekleşmiştir. Üç kıtada tevhidin, adaletin ve merhametin temsilcisi olmasında ecdadımıza bir zemin hazırlamıştır bu fetihler. Bütün insanların huzur ve mutluluğunu temin eden bu büyük medeniyetin hamisi olmuş, bu fetihleri gerçekleştiren ecdadımız.” diye konuştu.

“Sultan 2. Murad Han, haçlılara karşı büyük bir mücadele vermiştir”

Osmanlı’nın, gücünü İslam’ın evrensel değerlerinden aldığını dile getiren Başkan Erbaş, “Bu cihan devletinin büyük hükümdarlarından biri de Sultan 2. Murad Han’dır. Büyük sarsıntıların ardından tahta geçen ve öncelikle Anadolu’da birliği tesis eden Sultan 2. Murat Han, kendi döneminde birçok sefer ve fetih gerçekleştirmiştir. İslam coğrafyasını tehdit eden haçlılara karşı büyük bir mücadele vermiş; Varna ve 2. Kosova savaşlarıyla Devlet-i Âli’nin Balkanlardaki hâkimiyetini ve toprak bütünlüğünü temin etmiştir.” ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, Sultan 2. Murad Han’ın, fütühatçı bir padişah olmanın yanında, bir şair ve mutasavvıf olarak tanındığını dile getirerek “O, sadece devlet idaresinde değil; devleti ayakta tutacak ve geleceğe daha güçlü bir şekilde taşıyacak ilim, irfan, hikmet, sanat ve edebiyat analında da önemli hizmetler gerçekleştirmiş bir hükümdardır. Her şeyden önce o, iyi bir mümin ve muvahhittir.” şeklinde konuştu.

Başkan Erbaş, 2. Murad’ın devleti ayakta tutacak ve geleceğe daha güçlü taşıyacak ilim, irfan, bilgi, hikmet, edebiyat ve sanat alanlarında da önemli hizmetler gerçekleştirdiğini belirtti.

“Birliğimizi ve bağımsızlığımızı, tehdit eden tehlikelere karşı uyanık olmalıyız”

Sultan 2. Murad Han’ın en büyük eserinin kendisi gibi Peygamber sevdasıyla yetiştirdiği Fatih Sultan Mehmed Han olduğunu kaydeden Başkan Erbaş, şunları söyledi:

“Sultan 2. Murad Han’ı anlamak için öncelikle onun mensubu olduğu İslam’ın evrensel değerlerini, hayat anlayışını ve cihan mefkûresini iyi anlamak gerekir. Bugün bizlere düşen en temel görev, medeniyetimizin bu mümtaz şahsiyetlerini gelecek nesillerimize en iyi şekilde anlatmaktır. Onların bize miras olarak bıraktıkları bu cennet vatanımızı ilelebet İslam yurdu olarak muhafaza etmektir. Birliğimizi, bağımsızlığımızı, egemenliğimizi tehdit eden her türlü tehlikeye karşı uyanık olmak ve bütün zorlukları elbirliği ile aşmaya çalışmaktır. Bu vesileyle başta Sultan 2. Murad Han olmak üzere “îlâ-i kelimetullah” adına kanlarıyla, mallarıyla, canlarıyla mücadele vermiş bütün ecdadımızı rahmet ve minnetle yad ediyorum.”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve davetlilerin katıldığı programın ardından katılımcılara helva ikram edildi.

Başkan Erbaş daha sonra Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz’u ziyaret etti.

%d blogcu bunu beğendi: