İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun Katılımlarıyla “En İyi Narkotik Polisi; ‘Anne’ Kampanyası” Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun katılımlarıyla Sosyal Hizmetler ve Sağlık Daire Başkanlığımız koordinesinde düzenlenen “En İyi Narkotik Polisi; ‘Anne’ Kampanyası” tanıtım toplantısı bugün Ankara’da düzenlendi.

Toplantı programına ayrıca, İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Muhterem İnce, Emniyet Genel Müdürü Sayın Mehmet Aktaş, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Nejdet Ünüvar, Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanı Sayın İbrahim Hakkı Seydioğulları, Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şebnem Bursalı, TUBİM Üyesi Dr. Sayın Şafak Şahiner, Yeşilay Derneği Genel Müdür Yardımcısı Sayın Egemen Akyüz, Toplum Gönüllüsü Sayın Aynur Karabulut ve Narkotik Annesi Sayın Duriye Özlü katıldı.

Toplantı programı İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun teşrifleri ile saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının akabinde başladı.

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun panel programına başkanlık ettiği toplantıda Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı rekorlar videosu’nun gösterimi yapıldı.

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu panel programını başlatmadan önce yaptığı konuşmasında narkotik suçlarla mücadelede kolluk birimlerinin saha analizini iyi bir şekilde yapması gerektiğini vurgulayarak “NARKOLOG projesi kapsamında uyuşturucu kullananlar ve satan kişilere yakalandıklarından sonra bir araştırma ve anket yapıldı. Bu anketler TUBİM’de de değerlendirilen anketler. Bu anketler ile birlikte Türkiye’nin bir uyuşturucu profillemesi yapılıyor. Kullanan profillemesi ve satıcı profillemesi. Hangi yaşta başlıyorlar. Sadece biz NARKOLOG araştırması yapmıyoruz.” dedi.

Aynı zamanda Avrupa Birliği ile eşteş yürüttüğümüz iki yılda bir en az kırk bin kişi ile gerçekleştirilen, bu konudaki mr’ı tamamen çeken, araştırmalar yapılıyor. Biraz önce söylediğim Narkotik Dairemizin gerçekleştirdiği NARKOLOG araştırmaları yapılıyor. İşte kim kullanıyor? Hangi profiller kullanıyor? Nerede kullanıyorlar? Bunun demografisi nedir? Ne zaman başlamış? Bütün bunlarla ilgili stratejileri, politikaları belirlememizde bize yardımcı olan; örneğin biz niye okul çevrelerinde güvenlik olarak bir baskı uyguladık. Sebebi uyuşturucu satıcılarının büyük bir bölümü okul çevrelerinde bu işi yaptığı NARKOLOG araştırmaları ortaya çıkardı.  Onları oralardan defnettik. Ardından NARKOLOG araştırmaları sonucunda 2 sonuç ortaya çıktı. Evde kullanıyorum. Metruk binalar da kullanıyorum. Biz de bu sonuca istinaden 100 bine aşkın metruk binalara operasyon başlattık.”

“Bu Bir Aile Meselesidir. Aile önemlidir, Anne önemlidir.”

Konuşmasına son verirken “En İyi Narkotik Polisi; Anne” kampanyasına değinen İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu “Meseleyi sadece uyuşturucu kullanan çocuk olarak görmek, yanılgıların en büyüğüdür. Bunu, 4 yıldır bu işin içerisinde Çalışma Bakanlığımızı da sayarsanız 5 yıldır bu işin içerisinde aktif olarak mücadele eden birisi olarak söylüyorum. Bu bir aile meselesidir. Bu bir toplumsal meseledir. Burada aileyi yalnız bırakırsak devlet olarak da birey olarak da şahıs olarak da eksik yapmış oluruz. Meseleyi sadece bir resim çekmek sadece bir fotoğraf çekmek olarak görürsek ‘Olay böyledir. Şu rakamlardan ibarettir. Şu uyuşturucuları şöyle yakaladık’ dersek meselenin dört ayağından üç ayağını eksik yapmış oluruz. Bu kadar açık ve nettir. Aile önemlidir, anne önemlidir. Biz aile odaklı bir milletiz bunu çok net söylüyorum.  Bütün bu saldırıların tamamı terör dahil olmak üzere bizim Anadolu Medeniyetinin aile yapısını sakatlamaya yöneliktir” ifadelerini kullandı.

 “En İyi Narkotik Polisi; ‘Anne’ Kampanyası” tanıtım toplantısı programı hatıra fotoğrafı çekiminin ardından son buldu.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.​​

%d blogcu bunu beğendi: