Kızılay’la Ankara Üniversitesi’nden İş Birliği

Bir buçuk asrı aşan birikimine tecrübe katmaya devam eden Kızılay, Ankara Üniversitesi ile iş birliği protokolü imzaladı. Protokolle insani yardım araştırmaları, halk sağlığı, afet yönetimi, göç çalışmaları, sosyal hizmet, insancıl hukuk ve insani yardım finansmanı konuları üzerine akademik çalışmalar geliştirilecek.

İhtiyaca göre şekillendirdiği yardım faaliyetlerini daha verimli hale getirmek adına kurum ve kuruluşlarla iş birlikleri geliştiren Kızılay, Ankara Üniversitesi’yle imzaladığı protokole göre birçok alanda ortak çalışmalar yürütecek. Prokol kapsamında telif ve çeviri eserler başta olmak üzere birçok konuda ortak yayın çalışmaları yürütülecek. Lisans ve lisansüstü düzeyde çalışmalar gerçekleştirilerek tarafların personel ve öğrencilerinin akademik çalışmalarına destek sağlanacak ve eğitim, araştırma, sosyal sorumluluk gibi alanlarda gönüllülerin dâhil olduğu iş birlikleri yapılacak. Ayrıca, protokol ile Ankara Üniversitesi’nin tezsiz yüksek lisans ve sertifika programları başta olmak üzere, maddi bedeli olan çalışmalarında Kızılay personel ve gönüllülerine en üz yüzde 20 indirim sağlanacak.

“Ankara Üniversitesi’nin bilimsel kapasitesi ile Kızılay’ın deneyimlerini buluşturacak”

Kızılay’ın, sadece Türk insanının değil bütün insanlığın yardımına koşan, ülkemizin gurur kaynağı kurumlarından biri olduğunu vurgulayan Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, “Bugün bu protokolle, Ankara Üniversitesi’nin bilimsel kapasitesi ile Kızılay’ın hem teorik hem pratik deneyimlerini buluşturmuş olacağız” dedi.

Ankara Üniversitesinin; 19 fakültesi, 14 enstitüsü, 40’ın üzerinde araştırma ve uygulama merkezi, 12 meslek yüksekokulu ile çok geniş bir hinterlandı olan; gerek eğitim gerekse diğer faaliyetleri itibarı ile çok geniş kesimlere hitap eden bir üniversite olduğunun altını çizen Ünüvar, “Bizim ilgili bütün birimlerimizin konuyla ilgili kafa yoracaklarını biliyorum. Kızılay ile atmamız gereken her adımı atacağız. Bunun sadece Türk insanı için değil, insanlık için de modelleme niteliğinde bir takım çalışmaları ortaya çıkaracağına yürekten inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

“Kızılay olarak bizler de toplumu güçlendirmeye gayret ediyoruz”

Çalışmalarıyla topluma değer katan Ankara Üniversitesi ile iş birliği protokolü imzalamaktan mutluluk duyduğunu kaydeden Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık da “Akademi, toplum için eğer bir şey üretiyorsa, toplumun hayatını kolaylaştırıp önünü aydınlatabiliyorsa kıymetlidir. Kızılay olarak bizler de toplumu, insanı güçlendirmeye, insanların hayatını kolaylaştırmaya gayret ediyoruz. Onu olağanüstü durumlara, afetlere hazırlamaya çalışıyoruz. Bizim aslında yapmaya çalıştığımız, koruyucu anlamda bilgi, farkındalık, beceri kazandırmak ve fiziksel anlamda da onu bu olağanüstü şartlara hazırlamak” diye konuştu.

Kınık, Kızılay’ın akademiye açılmasını da çok çok önemli bulduklarını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsani yardım, afet ve toplum sağlığı alanında yapılan çalışmaların akademik bir perspektifte incelenmesi, ölçülmesi, yenilikçi çözümler ortaya konulması önemli. Biz milli bir cemiyetiz ama bağışlarımızla, gönüllülerimizle ayakta duruyoruz. Finansal sürdürülebilirliğin sağlanması, sivil toplumun güçlendirilmesi noktasında bu çabaların Kızılay’ı aşan faydaları da olacaktır. Ankara Üniversitemizin çok kıymetli akademik kapasitesi ve bu perspektifle akademiye bakan bir akademisyen olarak sizlerin de bu konuya olan ilginiz, eminim ki çok verimli sonuçlar doğuracaktır.”

Konuşmaların ardından, 3 yıl süreyle geçerli olacak protokol, Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar tarafından imzalandı. Kınık ve Ünüvar’a, Kızılay Genel Başkan Yardımcısı Murat Ellialtı, Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Koç, Kızılay Akademi Başkanı Alpaslan Durmuş, Gayrimenkul Geliştirme Direktörü Tevfik Türel, Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç, Rektör Danışmanı Ercan Demirci, Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Timur Gültekin, Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş, Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şefay Aysun İdil ile Sürekli Eğitim Merkezi Müdür V. Doç. Dr. Tolga Bozkurt eşlik etti.