HÜKÜMLÜ VE TUTUKLULAR DAHA TEMİZ BİR ÇEVRE İÇİN ÜRETİYOR

Adalet Bakanlığı İşyurtları Kurumu, yaşamsal alanların korunması ve daha temiz bir çevre için yürütülen projelerle bir yandan hükümlü ve tutukluları topluma kazandırmayı amaçlarken bir yandan da doğayı koruyor.

KOMPOST ÜRETİM TESİSİNDE ORGANİK GÜBRE

Atıkların çevreye verdiği zararları azaltmak ve geri dönüşebilen malzemeleri yeniden kullanmak amacıyla başlatılan “Sıfır Atık“ projesi kapsamında  Sincan Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğünde kurulan Kompost Üretim Tesisi, 165 metrekaresi kapalı, 500 metrekaresi açık alan olmak üzere toplam 665 metrekare alanda aylık 800 kilogram organik gübre kapasitesi ile çalışıyor.

Kompost üretim tesisinde yemekhane atıkları, park-bahçe, ofislerde ve koğuşlarda oluşan atıklar, kompost makinesine atılarak organik kompost gübre haline dönüştürülüyor. Oluşan organik kompost bir yandan ceza infaz kurumlarındaki üretim alanları ile park ve bahçelerde kullanırken, bir yandan da satışı yapılıyor.

CEZA İNFAZ KURUMUNDA ORGANİK ATIKLARDAN BİYOGAZ ÜRETİLİYOR

İşyurtları Kurumu’nun çevreci projeleri kapsamında Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu bünyesinde yaklaşık 6 bin metrekare alanda kurulu Biyometanizasyon tesisinde organik atıklardan biyogaz üretimi gerçekleştiriliyor.

Kurum içinde faaliyet gösteren büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ve yumurta tavukçuluğu tesislerinden temin edilen gübreler Biyometanizasyon tesisinde değerlendirilerek enerjiye dönüştürülüyor350 kilovatsaat kurulu güce sahip biyogaz tesisinde, yıllık net olarak 2 bin 394 megavatsaat elektrik üretilebiliyor. Tesisin açılışından bugüne kadarki yaklaşık 18 aylık dönemde toplam 601 bin 318 kilovatsaat üretim gerçekleştirilirken, yıllık üretim değerinin 2 milyon 800 bin kilovatsaat çıkarılması hedefleniyor.

GERİ DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ MALZEMEDEN ATIK KUTUSU İMAL EDİLİYOR

Yine sıfır atık projesi kapsamında Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda yüzde 97’si geri dönüşüm malzemelerinden oluşan kumbaralar üretiliyor. Yönetmelik ve standartlara uygun olarak atık türlerine göre kağıt, plastik, cam, metal, organik, geri dönüşmeyen evsel atık ile yemek ve ekmek atıkları kumbaraları üretiliyor.

Böylece israf ile mücadeleye katkıda bulunulurken, kaynakların daha verimli kullanılması ve atıkların da geri dönüşmesi sağlanıyor.

LED ATÖLYESİNDE TASARRUF AMPUL ÜRETİMİ YAPILIYOR

İskenderun M Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren led atölyesinde enerji tasarruflu lamba üretiliyor. Ceza infaz kurumundaki hükümlüler tarafından imal edilen ürünlerde iç aydınlatmada yüzde 80, dış aydınlatmada ise yüzde 50 oranında elektrik tasarrufu sağlanıyor.

Çevre dostu, tasarruflu ürünler, ceza infaz kurumları, adliyeler, askeriye, kamu kurum ve kuruluşlarına sunuluyor.