İTOB TİCARET MERKEZİ TEMEL ATMA TÖRENİ

İŞ İNSANLARINA ÇAĞRI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı , İTOB Ticaret Merkezi Temel Atma Töreni’nde konuştu. İş insanlarına çağrıda bulunan Bakan Varank, “Özellikle iş insanlarımızın ekonomiye daha çok güvenmesi gerekiyor. Üretimden ve istihdamdan asla vazgeçmeyin. Türk Lirasının arkasında durun. Dış şokların sebep olduğu kur dalgalanmaları, sizi Türk Lirasından asla uzaklaştırmasın.” dedi.

Bakan Varank’a, Başkanı , Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürü Bilal Macit, Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Mehmet Bozdemir ve Bilişim Vadisi Genel Müdürü Ahmet Serdar İbrahimcioğlu da eşlik ediyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İzmir’in Menderes İlçesinde İzmir Tekeli Organize Sanayi Bölgesi (İTOB) Ticaret Merkezi Temel Atma Töreni’ne katıldı. Varank, burada yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

YILDA BİR MİLYAR DOLAR İHRACAT

İçinde bulunduğumuz bu bölge, yüzde 95 doluluk oranı ve 15 bin kişilik istihdam hacmiyle, ülkemizin marka OSB’lerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Kimyadan makine sektörüne varıncaya dek pek çok farklı alanda üretime ev sahipliği yapan İTOB, yılda 1 milyar dolara ulaşan ihracatıyla Türkiye ekonomisine güç katıyor. Yine burada faaliyet gösteren Bilimpark Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve Ar-Ge merkezleri, teknoloji liderliğinde inovatif üretimi teşvik ediyor.

YATIRIM TEŞVİKLERİ

Türkiye genelinde, yatırım teşviklerinden en fazla faydalanan üç şehirden biri İzmir. 17 senede 56 milyar liralık sabit yatırımı destekledik ve 70 bine yakın istihdamın oluşturulmasına katkı sağladık. Yine bu dönemde Menemen, Bağyurdu ve Torbalı’da 3 yeni OSB kurduk; toplam OSB sayısını 13’e çıkardık. Türkiye’nin ilk Özel Endüstri Bölgesini burada ilan ettik. Endüstri Bölgelerinde yatırımcıların en çok ihtiyaç duydukları izin, onay ve ruhsatları Bakanlığımız veriyor. Böylelikle yatırımcıların karşılaşabileceği bürokratik süreçleri hızlandırıyor; tüm ilgilerini, sadece ama sadece, yatırımlarına vermelerini sağlıyoruz.

CARİ AÇIĞI 2 MİLYAR DOLAR AZALTACAK

İlimizdeki Socar Özel Endüstri Bölgesi ve MOST Makine Münferit Yatırım Yeri, tam kapasiteyle üretime geçtiğinde, cari açığımızı yılda 2 milyar dolara yakın azaltacak. Tabi büyük yatırımların yanı sıra, istihdamda ve ihracatta elini taşın altına koyan KOBİ’leri de ihmal etmiyoruz. sadece bu sene İzmir’deki binlerce KOBİ’ye toplamda 65 milyon lira nakit destek verdi. Çağrılarımızı dikkatle takip etmenizi tavsiye ediyorum.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM DESTEKLERİ

Dijital dönüşüm ve girişimcilik alanında oldukça cömert desteklerimiz var. Bu destekler, mevcut faaliyetlerinizi çeşitlendirmenin yanı sıra, ölçeğinizi büyütmeye de katkı sunacak. Özgün fikirlerin, yeni teknolojilerin ve yenilikçi bir bakış açısının üretime hâkim olmasını arzuluyoruz. Ancak bu şekilde, uluslararası rekabet gücümüzü kalıcı bir şekilde artırabilir ve küresel ekonomide söz sahibi olabiliriz. İşte Ar-Ge faaliyetlerini bu yüzden yoğun bir şekilde destekliyoruz.

2 BİNİN ÜZERİNDE ARAŞTIRMACI

İzmir’de 4 Teknopark ile 100’ün üzerinde Ar-Ge ve Tasarım Merkezinin kurulmasına Bakanlığımız öncülük etti. Sadece bu teknoparklarda 2 binin üzerinde araştırmacı çalışıyor. Buralarda geliştirilen ürünlerin ihracatı 140 milyon dolara ulaştı.

Firmalarımızın Ar-Ge yoğun projelerini TÜBİTAK kanalıyla da destekliyoruz. Tabi üretimde yapısal dönüşüm için farkındalık şart. Kamu olarak, nakit desteklerin yanı sıra eğitim ve danışmanlık hizmetleri de veriyoruz. Bu şekilde vizyonumuzu ve stratejimizi ortaya koyuyoruz. Ama netice almak için, özel sektörün istekli, değişime hazır ve dönüşüme kolayca adapte olması gerekiyor.

TEKNOLOJİ ODAKLI SANAYİ HAMLESİ PROGRAMI

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programını makine sektöründe çağrıya açtık. 22 Kasım’a kadar başvurular devam edecek. Pek çok özelliğiyle beni de oldukça heyecanlandıran bu program, ülkemizde ilk defa uygulanıyor. Bu Programda fikirden ürüne varıncaya dek tüm desteklerimizi uçtan uca bir sistemle kurguladık. Alıcı ve satıcıyı aynı anda teşvik ederek;

yüksek katma değerli ürünlerin yerli imkân ve kabiliyetlerle üretimini hedefliyoruz. Böylelikle; hem cari açık verdiğimiz alanlarda üretim kapasitesini geliştirecek hem de ileri teknolojili ürünlerde sıçrama yapabileceğimiz fırsatlar oluşturacağız.

ÇAĞRILARI YANITSIZ BIRAKMAYIN

Desteklenecek yatırımlar, stratejik yatırım teşviklerinden faydalanacak. Yatırım tutarı 50 milyon lirayı aşarsa, proje bazlı teşviklerimiz devreye girecek. Türkiye’de yerleşik olmak kaydıyla, tüm yabancı yatırımcılar da programa başvurabilir.

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı için Bakanlığımızın tüm kaynaklarını seferber ettik. Kalkınma Ajansları, KOSGEB ve TÜBİTAK eş güdümünde programı yürüteceğiz. Sizi üretime ve istihdama daha yoğun bir şekilde teşvik etmek adına yanınızda olmaya devam edeceğiz. Siz de, açtığımız bu çağrıları lütfen yanıtsız bırakmayın. Programlarımıza başvurun. Ekonomik bağımsızlığı, sizlerin üretme azmiyle kazanacağız.

EKONOMİYE İLİŞKİN GÖSTERGELERDE CANLANMA

Ekonomiye ilişkin göstergelerimiz canlanıyor. Finansman maliyetleri ve enflasyon düşüyor. Hizmet, perakende ve inşaat sektörlerinde güven göstergeleri yukarı yönlü hareket ediyor. Sanayi üretiminde aylık bazda iyileşmeler var. İmalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi, 17 ay sonra ilk defa eşik değerin üzerine çıktı. Yani; yeni siparişler artıyor. Bu önümüzdeki dönemde üretim artışı açısından oldukça olumlu bir gelişme.

ÜRETİM VE İSTİHDAMDAN ASLA VAZGEÇMEYİN

Özellikle iş insanlarımızın ekonomiye daha çok güvenmesi gerekiyor. Üretimden ve istihdamdan asla vazgeçmeyin. Türk Lirasının arkasında durun. Dış şokların sebep olduğu kur dalgalanmaları, sizi Türk Lirasından asla uzaklaştırmasın. Görüyorsunuz, ekonomiyi güçlendirecek adımları atarken aynı zamanda bölgemizdeki meydan okumalarla da mücadele ettik, ediyoruz bundan sonra da devam edeceğiz.

SAĞLAM VE DİRAYETLİ İŞ DÜNYASI

Türkiye ekonomisini çökertmek isteyenlerin karşısında sağlam ve dirayetli iş dünyamız, emekçilerimiz, güçlü üretim ekosistemimiz var. Türkiye kimseye muhtaç olmadan hem kendisine yönelik tehditleri ortadan kaldırır, hem de ekonomisini korur. Tarih, kibirle bilgelik taslayanların hüsranlarıyla dolu. Tarihçiler ilerde bugünleri yazarken, Türkiye’nin varoluşsal tehditlere karşı nasıl sapasağlam durduğunu ve bunun da Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği sayesinde olduğunu vurgulayacaklar. Bundan hiç şüphem yok.