Kadın Kooperatifleri Batı Karadeniz Bölge Buluşması Gerçekleştirildi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’un katılımlarıyla Samsun’da organize edilen “Kadın Kooperatifleri Batı Karadeniz Buluşması” gerçekleştirildi.
Düzenlenen toplantıya Sayın Valimiz Erol Karaömeroğlu, Eşi Filiz Karaömeroğlu Hanımefendi ve diğer bölge Valileri ve Eşleri video konferans yöntemi ile katıldı.
Toplantı, Batı Karadeniz Bölgesi kapsamında katılım gösteren 8 İl Valisinin selamlama konuşmalarının ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlerinin İllerde oluşturulan Kadın Kooperatif çalışma gruplarının bugüne kadar gerçekleştirdikleri faaliyetlerini içeren sunumları ile devam etti.
Kadın Kooperatiflerinin sorunlarının dile getirildiği toplantıda, Kadın Kooperatiflerinin temsilcileri kendi illerinde gerçekleştirdikleri örnek uygulamalardan bahsedip başarı hikayelerini katılımcılarla paylaştılar.
Vali Erol Karaömeroğlu ise toplantıda yaptığı konuşmasında;  ‘‘İlimizde “Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İş Birliği Protokolü Kapsamında, 2019 yılının Haziran ve Aralık aylarında, 2020 yılının Şubat ayında olmak üzere  Kooperatiflere yönelik 3  bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir.
İlimizde 85 Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve  3 Kadın Kooperatifi mevcuttur.  Bu kooperatiflere üye 11 Bin kişiden 600’ü kadın üyedir.
İŞKUR İl Müdürlüğümüzce;
-2020 yılında Kadınlara yönelik 39 kurs açılmış, 752 kadın yararlanmıştır.
-İşbaşı Eğitim Programları ile Toplum Yararına Programlardan toplam 1534 kadın yararlanmıştır.
-Kamu ve Özel İşyerlerine toplamda 1291 kadın yerleştirilmiştir.
-2020 yılında 3220 kadınımıza İş ve Meslek Danışmanlığı yapılmıştır.
KOSGEB tarafından 2019-2020 yıllarında İleri Girişimci Destek Programı ile Geleneksel Girişimci Destek Programı kapsamında 32 kadın girişimci destek almaya hak kazanmış, destek süreçleri devam etmektedir.
Kırsal Kalkınma Destekleme Programına ve  Genç Girişimci Programına 517 kişi başvurmuş, bunlardan 370 kadın girişimcimize  destek sağlanmıştır.
Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) tarafından Bölgemizde faaliyet gösteren kadın girişimci derneklerini ve kadın kooperatiflerini tek bir çatı altında toplayarak Bölgeye özgü, bütüncül şekilde çalışan “Gücüm Emeğim” adında bir platform oluşturulması amaçlanmaktadır. Bu platform ile kadın girişimci derneklerinin ve kadın kooperatiflerinin markalaşma, pazarlama ve iş teknikleri konularında gelişmelerinin sağlanması; yöresel olarak üretebilecekleri Bölgeye özgü ürünlerin tespit edilmesi ve ürün satışlarını yapacakları ulusal ve uluslararası pazarda kendilerine yer bulmaları amacıyla bir web tabanlı ticaret sitesinin kurulması planlanmaktadır. Bu kapsam da ilk adım olarak kadınlara özgü bir eğitim programı düzenlenmiştir. Bu eğitimlere 3 ilin Ticaret Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu, 15 Kadın Girişimci ve Dayanışma Dernekleri ile 8 Kadın Kooperatifinden yaklaşık 250 kadın katılmıştır.
Kadın kooperatiflerinin çoğalması ve katılımcılarının artması; kadınlarımızın daha güvenilir ve iyi çalışma koşullarına ulaşmasına, maddi gelirlere erişmesine ve kadına karşı şiddete çözüm üretilmesine de katkı sağlayacağı inancındayım.
Hedefimiz Sinop olarak İlçelerimizde en az bir Kadın Kooperatifi kurulmasını sağlamaktır. Bu konuda Belediyelerimiz ile çok yakın bir iş birliği içerisindeyiz.
Sayın Bakanım bu duygu ve düşüncelerle zatıalinize en içten saygılarımı arz ediyor, toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum’’ dedi.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’un katılımlarıyla Samsun’da organize edilen “Kadın Kooperatifleri Batı Karadeniz Buluşması”  sunum ve konuşmaların yapılmasının ardından aile fotoğrafının çekilmesi ile son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.