KAZAKİSTAN’IN KURUCU CUMHURBAŞKANI NURSULTAN NAZARBAYEV’İN “ULU BOZKIRIN MİRASI”  KİTABININ TÜRKÇE TERCÜMESİ TANITILDI

KAZAKİSTAN’IN KURUCU CUMHURBAŞKANI NURSULTAN NAZARBAYEV’İN “ULU BOZKIRIN MİRASI” KİTABININ TÜRKÇE TERCÜMESİ TANITILDI

Kazakistan’ın Kurucu Cumhurbaşkanı Elbası Kütüphanesi, Kazakistan Dışişleri Bakanlığı ve TÜRKSOY iş birliğinde Kazakistan Kurucu Cumhurbaşkanı Sekreterliğinin katkılarıyla “N. A. Nazarbayev. Ulu Bozkırın Mirası” kitabının Türkçe baskısının tanıtım konferansı düzenlendi.

Kazakistan’ın Kurucu Cumhurbaşkanı Günü’ne ithaf olunan ve online olarak gerçekleştirilen konferansa  etkinliğe TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Kazakistan Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı Elbaşı Kütüphanesi Müdürü Amehan Rahimjanov, Kazakistan Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı Elbaşı Danışmanı Adil Tursunov,  Kazakistan Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı Elbaşı İdari İşler Başkanı Prof. dr. Mahmut Kasımbekov, Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Sultan Rayev, Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Kazakistan Cumhuriyeti Kültür ve Spor Bakanı Aktoty Raimkulova, Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Şahrat Nurışev, Kazakistan Cumhuriyeti   Parlamento Meclisi milletvekili Kuanış Sultanov, Ankara Üniversitesi Rektörü, Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Gazi Üniversitesi Rektörü, Prof. Dr. Musa Yıldız, Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Üyesi, Azerbaycan Cumhuriyeti Parlamentosu milletvekili Akademik Nizami Caferov, Türk Dünyası’ndan bir çok devlet ve fikir insanı, üniversitelerden yetkililer katıldı.

Konferansta konuşma yapan Kazakistan’ın Kurucu Cumhurbaşkanı Elbası Kütüphanesi Müdürü Amerhan Rahimjanov, Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından yazılan kitabın Kazakistan’ın tarihi kültürel gelişiminin, Ulu Bozkır düşünürlerinin mirasının, Türk Dünyası entegrasyonunun ve modern devlet ile toplumun ruhani ve siyasi gelişimine ilişkin güncel sorunlar üzerine araştırmaların kısa bir özeti olduğunu belirtti.

Nazarbayev’in Türk Avrasyacılığın ana ideologlarından biri olduğuna dikkati çeken Amerhan Rahimjanov, çağdaş Kazakistan’ın bağımsız gelişimine giden yolda Nazarbayev’in, 300 milyonu aşkın nüfusla Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarında geniş coğrafyada yaşayan Türk Dünyası’nın gelişmesi, entegrasyonu ve korunmasına özel önem verdiğini vurguladı.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov,  TÜRKSOY gibi Türk Dünyası’nda faaliyet gösteren uluslararası kurumların da fikir babası olan Elbası Nazarbayev’in Türk halkları arasında Türk Dünyası’nın lideri ve entegrasyonunun mimari gibi tanındığını kaydetti.  Kaseinov Nazarbayev’in kardeş Türk halkları arasında kültürel bağların sağlanmasına özel önem verdiğini vurgulayarak, 2009 yılında Türkiye’ye yaptığı resmî ziyaret çerçevesinde TÜRKSOY’u ziyaret etmesinin bunun bir yansıması olduğunu söyledi. Düsen Kaseinov, Kasımbekov’a da kitabın yayımlanmasından ötürü teşekkürlerini bildirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Nazarbayev‘in bu değerli eserinde tüm Türk Dünyası’na kültürümüzün geçmişini, bugününü ve geleceğini, dünya medeniyetine katkısını anlattığını vurguladı.

Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Sultan Rayev, Türk medeniyetinin ana fikirleri ve Türklerin dünya medeniyeti ve tarihindeki rolünün Ulu Bozkırın Mirası kitabında parlak bir şekilde yansıtıldığını kaydetti. Rayev, Nazarbayev’in bu çalışmasının ana mesajının, Ulu Bozkır’ın dünya tarihindeki rolüne yeni bir bakış olduğunu belirtti.

Azerbaycan Milletvekili Nizami Ceferov ise, “Ulu Bozkır’ın Mirası” kitabının, yazarın büyük tarihsel faaliyetini ve kişiliğini anlamak ve Kazak halkının ruhunun derinliklerine nüfuz etmek açısından yeni bir bakış açısı sunduğunu dile getirdi.

Kontrol Et

Gürcistan’a 12 Adet İş Makinesi Ve 35 Adet Otobüs Teslim Edildi

Gürcistan’a 12 Adet İş Makinesi Ve 35 Adet Otobüs Teslim Edildi

Ülkemiz ile Gürcistan arasında imzalanan Askeri Mali İşbirliği Anlaşmaları kapsamında; aparatları ile birlikte 12 adet …