Kızılay Erbil’de Ekmek Fırınıyla Ek Hizmet Binası Açtı

Yurt dışındaki temsilcilikleriyle bulunduğu bölgedeki ihtiyaç sahiplerine de ulaşan Kızılay, Irak’ın Erbil kentinde faaliyet alanını genişletmek amacıyla ek hizmet binası ve ekmek fırını açtı. İhtiyaç sahiplerinin ekmek gereksinimini karşılayacak olan fırın, günde 2 bin 500 ekmek üretecek.

Irak’ta da ihtiyaç sahiplerinin barınma ve gıda ihtiyaçlarını karşılamaya devam eden Kızılay, yardıma muhtaç ailelere daha hızlı yardımda bulunmak amacıyla Irak’ın Erbil kentinde ek hizmet binası açtı. Binanın yanı sıra bir fırın açılışı da gerçekleştirildi. Haftanın 6 günü hizmet verecek fırında günde 2 bin 500 ekmek üretimi yapılacak. Üretilen ekmekler yardıma muhtaç ailelere dağıtılacak.

“Bağışları muhtaçlara ulaştırmak için gayret ediyoruz”

İnsani yardım faaliyetleri kapsamında Irak’ta bugüne kadar Türkiye’den gerçekleştirilen 67 sevkiyatla 37 milyon Türk Lirası değerindeki 551 tır insani yardım malzemesinin dağıtıldığını aktaran Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan, “Biz bağışçılarımızın bize emanetlerini buradaki mağdur ve muhtaç insanlara ulaştırmak için gayret ediyoruz. Erbil fırın projesi, bölge okullarına yönelik içme suyu projesi, ulusal dernek kapasite geliştirme projeleriyle faaliyetlerimizi günden güne arttırıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Halkın desteğiyle yardımları ulaştırdıklarını anlatan Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Saygılı ise “İyiliğin amiral gemisi kuruluşundan bu yana kadim coğrafyalarda faaliyet gösteriyor. Muradımız yetimlere, fakir fukaraya dokunmak. Bunun içinde bir şartımız var, ihtiyacı olması lazım.” dedi.

Yeni Projeler Gerçekleştirilecek

Konuya ilişkin açıklama yapan Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay da, “Beklentimiz Kızılay’ın yeni hizmet binasının açılışıyla birlikte faaliyetlerinin artarak devam etmesi. Biz de gerekli desteği sağlamaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Kızılay’ın hiçbir ayrım yapmadan bütün insanlara yardım ettiğini hatırlatan Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu Üyesi ve Türkmen Bakanı Aydın Maruf ise Türkiye’ye teşekkürlerini ifade etti. Maruf, “Biz bu münasebetle başta Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere Türk hükümetine, Türk halkına ve Kızılay’a şükranlarımızı bildirmek istiyoruz” dedi.

Açılışa ITC Erbil Milletvekili İmdat Bilal, Erbil Vali Vekili Hemin Kadir, Irak Kızılayı Erbil Şubesi Başkanı Hawri İhsan ve çok sayıda davetli de katıldı. Kızılay önümüzdeki dönemde yaşlı ve yetim çocuklara yönelik de yeni projeler gerçekleştirecek.