Kulaktaki Kıvrımlı Yapıların Gelişememesi veya Hiç Oluşmaması: Kepçe Kulak

Kulak kepçesi kıvrımlı yapısıyla ses dalgalarını içerisinde hapseden ve işitmeye yardımcı olan bir yapıdır. Kulağın geneli gibi kulak kepçesi de kıkırdak yapılı bir dokudur. Kulakta görülen bu kıvrımlar sayesinde ses dalgasını dışarıdan alarak kulak yollarına gönderir ve duyma işleminin yerine getirilmesinde rol alır. Ancak bazı durumlarda kulağın içinde veya dışında yer alan yapılarda çeşitli bozukluklar görülebilmektedir. Kepçe kulak durumu da bunlardan biridir.

Halk arasında kepçe kulak veya yelkenli kulak olarak da adlandırılan bu durum anne karnındayken ya gelişim dönemindeyken kulaktaki kıvrımlı yapıların tam olarak gelişememesi veya hiç oluşmaması nedeniyle görülmektedir ve buna bağlı olarak da kulakta öne doğru eğilmeler görülebilmektedir.

Kepçe kulak esasında bir hastalık değil şekil bozukluğudur çünkü kepçe kulak olan kişide işitme problemi yoktur. Kepçe kulak toplumda oldukça yaygın görülebilen bir şekil bozukluğudur. Kulakta meydana gelen bu şekil bozukluğu işitmeye herhangi bir engel yaratmamakta ancak ortaya çıkardığı şekil bozukluğu nedeniyle estetik kaygıları olan kişilerde oldukça rahatsız edici olabilmektedir. Eğer kişinin estetik açıdan bir rahatsızlığı yoksa tedaviye gerek duyulmaz ancak isteğe bağlı olarak ameliyat ile düzeltilebilmektedir. Günümüzde bu tedavi kolay ve risksiz bir şekilde yapılabilmektedir.

Kepçe Kulağın Nedenleri Nelerdir?

Kepçe kulağın meydana gelmesinde genetik yatkınlık ve gelişimsel bozukluklar rol almaktadır. Özellikle kulak kepçesinin tam olarak gelişememesi bu şekil bozukluğunun ortaya çıkmasında oldukça etkilidir. Ancak kepçe kulağı meydana getiren sebep kepçe kulak nasıl tedavi edileceğini değiştirmemektedir.

Kepçe Kulak Şekil Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Kepçe kulak problemi yaşayan kişilerde görülen belirti ve bulgular tamamen fizikseldir. Dışarıdan bakıldığında kolay bir şekilde fark edilebilmektedir. Kolay fark edilebilir olması nedeniyle uzman doktor .net görüşüne göre erken yaşlar bu problemin tanısı konulabilmektedir. Kulak kepçesinde meydana gelen bu şekil bozukluğu erkenden fark edildiğinde küçük yaştaki çocuklar için özel olarak üretilen kulak kalıplarının kullanılarak kısa sürede iyileşmesini sağlayabilmektedir.

Kepçe kulak şekil bozukluğu yaşayan kişilerde normal kulak anatomisinin aksine kulak öne doğru eğilir ve kulak kıvrımlarında azalmalar görülür. Meydana gelen bu şekil bozuklukları hangi yönden bakılırsa bakılsın kolaylıkla fark edilebilmektedir.

Kepçe kulak problemi yaşayan kişilerde estetik görüntünün bozulması nedeniyle kişide özgüven eksikliği başta olmak üzere çeşitli ruhsal problemler ortaya çıkabilmektedir.

Kepçe Kulağın Tedavisi Nasıldır?

Kepçe ciddi bir sorun teşkil etmese de kolay bir şekilde birçok tedavi yöntemi ile ortadan kaldırılabilmektedir. Özellikle erken yaşlarda görülen kepçe kulak şekil bozukluğu probleminde estetik cerrahisine gerek kalmadan çeşitli uygulamalar ve yöntemler ile bu problem kolay ve risksiz bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir.

Bu uygulamalar erken yaştaki çocuklarda henüz büyüme evresini tamamlamayan kulaklarda kulak araçları, kulak bantları veya buna benzer diğer uygulamalar kullanılarak estetik bir görünüm sağlanabilmektedir. Bu tedavi yöntemleri işe yaramadığında estetik cerrahi doktorları tarafında çeşitli ameliyatlar uygulanabilmektedir. İşte kepçe kulak tedavisinde kullanılan araçlar ve cerrahi uygulamalar;

Kepçe kulak tedavisinde her yaş grubunda en yaygın kullanılan tedavi yöntemi kepçe kulak bantlarının uygulanması şeklindedir. Bu yöntemler eğimi az olan çocuklarda kullanılabileceği gibi estetik cerrahisinden hemen önce de kullanılabilmektedir. Bu uygulama ile bir sıvı yardımı ile kulağın hemen arkası ve kafa kısmı silinir. Daha sonra özel bir araç kullanılarak bu iki bölge yapıştırılır. Bu uygulama kişilerde büyük oranda bir başarıya sahip olup eğimi düşük olan kepçe kulak vakalarında normal anatomiye dönebilmektedir

Kepçe kulak tedavisinde kullanılan diğer bir yöntem ise otoplasti yani estetik cerrahisi işlemidir. Bu yöntem kullanılarak kepçe kulak problemi ortadan kaldırılabileceği gibi kulağın boyu ve yönü de değişebilmektedir. Bu işlem oldukça risksiz bir işlemdir ve büyük bir başarı oranına sahiptir. Kişinin isteği üzerine yapılan bu ameliyatlardan sonra ortaya çıkan yaralar birkaç hafta içerisinde hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolmaktadır.

Bunların yanı sıra kepçe kulak tedavisinde cerrahi olmayan ve risk barındırmayan iple kepçe kulak estetiği ve lazer ile kepçe kulak tedavisi de yapılabilmektedir. Bu işlemler diğer tedavi yöntemlerinin aksine kişinin isteğine göre değil alanında uzman olan bir estetik cerrahi uzmanının kararına göre yapılmaktadır.