MAKTEK İZMİR FUARI KAPILARINI AÇTI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı , sektörel güven göstergelerinin yukarı yönlü hareket ettiğini belirterek, “Sanayi sektöründe yeni siparişler artıyor. Önümüzdeki dönem, Türkiye ekonomisinin yeni başarı hikâyesine dünya şahit olacak.” dedi.

MAKİNE SEKTÖRÜ BULUŞTU

Makine sektörünün Ege Bölgesi’ndeki en büyük buluşması olarak kabul edilen , kapılarını açtı. Fuarın açılışını, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank yaptı.

500 MİLYON DOLARLIK İŞ HACMİ

Bakan Varank, açılışta yaptığı konuşmada, 17 ülkeden 370 firmaya ev sahipliği yapacak olan fuarın 35 bini aşkın ziyaretçisiyle 500 milyon dolarlık bir iş hacmi oluşturmayı hedeflediğini belirtti.

KALDIRAÇ ETKİSİ

Makine sektörünün yılın ilk 8 ayında 12 milyar dolarlık ihracat hacmiyle, geçtiğimiz senenin aynı dönemindeki performansı geride bıraktığını kaydeden Varank, “Tabi sektörün bugünlere gelmesinde verdiğimiz desteklerin önemli bir kaldıraç etkisi oldu. Yatırım teşviklerimizde makine sektörü öncelikli bir yere sahip. Makine imalatı yatırımlarını 4. Bölge desteklerinden faydalandırıyoruz. Ayrıca, ve destekleriyle üretilen projeler 5. bölge teşviklerden yararlanabiliyor.” dedi.

AR-GE TEŞVİKLERİ

Varank, makine sektörünün, Ar-Ge teşviklerinde ilk sırada yer aldığına dikkati çekerek, ülke genelindeki bin 100’ün üzerindeki Ar-Ge merkezinin, yüzde 15’inin makine alanında yeni teknolojiler geliştirmek için çalıştığını ifade etti.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM

Makine sektörünü, 11. Kalkınma Planı ile 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’nde öncelikli sektör olarak ilan ettiklerini anımsatan Varank, “Hedefimiz sanayide kilit rol üstlenen bu sektörde yurt içi katma değeri, rekabetçiliği ve verimliliği artırmak. Dijital dönüşümü dikkate alarak ve yıkıcı teknolojileri kullanarak inovatif ürünler geliştirilmesini sağlamak.” diye konuştu.

BAŞVURULAR 22 KASIMA KADAR

Varank, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı ile ilgili ön başvuruların 22 Kasım’a kadar devam edeceğini hatırlatarak, “İlk defa uygulanan bu programla; sunduğumuz tüm destekleri uçtan uca bir sistemde kurguladık. Hem alıcıyı hem de satıcıyı aynı anda teşvik ediyoruz. Desteklediğimiz projeler, yatırım tutarına göre stratejik ya da proje bazlı teşviklerinden faydalanacak. Kapımız tüm yabancı yatırımcılara da açık.” dedi.

PROGRAMIMIZIN PARÇASI OLUN

Katılımcılar çağrıda bulunan Varank, “Gelin Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programımızın bir parçası olun. Ekonomik bağımsızlığa giden yolun kilometre taşlarını birlikte koyalım. Yatırım yapın, üretin ve istihdama katkı sunun. Hükümet olarak her aşamada sizlerleyiz. Türkiye ekonomisine ve kendi potansiyelinize çok daha güçlü bir şekilde güvenin.” diye konuştu.

ARTAN İLGİ DEVAM EDECEK

Varank, Türkiye’nin ulusal güvenliğini teminat altına alacak kararlı adımları attığını, büyüyen ekonomisine güçlü bir zemin hazırladığını kaydederek, “Türkiye’ye yönelik uluslararası yatırım ilgisi bunun göstergesi. Her gün medyadan yeni yatırım yapacak ya da yatırımlarını arttıracak uluslararası firmaların haberlerini sizler de okuyorsunuzdur. Ülkemize artan bu ilginin devamı gelecek.” ifadelerine yer verdi.

SANAYİ SEKTÖRÜNDE SİPARİŞLER ARTIYOR

Faizlerin ve enflasyonun düştüğüne dikkati çeken Varank şöyle devam etti: Sektörel güven göstergeleri yukarı yönlü hareket ediyor. Sanayi sektöründe yeni siparişler artıyor. Türk lirasının yanında kuvvetle durmaya devam edin. Önümüzdeki dönem, Türkiye ekonomisinin yeni başarı hikâyesine İnşallah tüm dünya şahit olacak.