Türkiye Cumhuriyeti ve İran İslam Cumhuriyeti arasında medya ve iletişim alanlarında iş birliği

İletişim Başkan Yardımcısı Dr. Çağatay Özdemir ve İran Kültür ve İslami İrşad Bakanlığı Basın ve Enformasyon’dan Sorumlu Bakan Yardımcısı Mohammad Khodadi, iki ülke arasında medya ve iletişim alanlarında iş birliğine ilişkin konuları görüştü.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Özdemir, bir dizi temasta bulunmak üzere Türkiye’de bulunan, İran Kültür ve İslami İrşad Bakanlığı Basın ve Enformasyon’dan Sorumlu Bakan Yardımcısı Khodadi ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Kabulde Türkiye Cumhuriyeti ve İran İslam Cumhuriyeti arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra medya ve iletişim alanlarında iş birliğine ilişkin konular görüşüldü. Türkiye-İran ilişkilerinin tarihi derinliği, halklarımız arasındaki kuvvetli kültürel yakınlık ve yoğun beşeri bağlara değinen Başkan Yardımcısı Özdemir, kabuldeki konuşmasında ülkelerimiz arasındaki dostluğun pekiştirilmesini ve samimi diyaloğun kesintisiz sürdürülmesi gerektiğini vurguladı. Özdemir, ayrıca koronavirüs salgınının menfi etkilerine rağmen, ülkelerimiz arasındaki çok yönlü ilişkilerin ve üst düzey temasların kadim komşuluk ilişkilerine yakışır biçimde hız kesmeden sürmesinin memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Ülkeler arasında ortak irade sergilemenin önemine dikkat çeken Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkelerimiz arasında görüş ayrılığı yaşanan bazı konularda ve durumlarda mesajların medya aracılığıyla aktarılması, ilişkilerimizin özünü oluşturan iş birliği ve dayanışma ruhunu zedeleyebilmektedir. Bu tür menfi hadiselere izin verilmemesi ve kamuoyunun doğru şekilde bilgilendirilmesi için üzerimize büyük bir ortak sorumluluk düştüğüne inanıyorum.”

İranlı Bakan Yardımcısı Khodadi ise İletişim Başkanlığı ile ilişkilerin kendileri için önemine vurgu yaparak dezenformasyon konusunda iş birliğini kuvvetlendirmek ve medya kuruluşları arasındaki ilişkinin pekiştirilmesi için hazır olduklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye’nin bölge için de önemine dikkat çeken Khodadi, bölgesel iş birliklerini geliştirmek adına adımlar atmaya hazır olduklarını ifade ederek şunları kaydetti: “Türkiye’nin hassasiyetleri konusunda biz de hassasız. Bu konuda bize ileteceğiniz tüm noktaları dikkatle inceleyeceğimizden ve gerekli tüm çalışmaları yapacağımızdan emin olabilirsiniz. Ortak projeler ve platformlar oluşturmak için sizleri en yakın zamanda İran’a davet ediyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.