Milli Bisikletçi Nezir Sonakın Vefat Etti

Milli Bisikletçi Nezir Sonakın Vefat Etti

Bisiklet sporuna uzun yıllar sporcu, antrenör ve idareci olarak çok değerli hizmetleri bulunan Nezir Sonakın hayatını kaybetti.

Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve tüm spor camiasına başsağlığı dileriz.

Nezir Sonakın

Makedonya’nın Üsküp kentinde 1935 yılında doğan Nezir Sonakın bisiklet sporuna 1952 yılında doğduğu yerde başladı. O yıllarda bisiklet branşında en büyük organizasyon Ankara – İstanbul yarışı için Yugoslavya Milli Takımını temsilen 1953 yılında ilk defa Türkiye’ye geldi. Bu yarışta etap kazandı ve genel klasmanda 3. oldu.

Gönlü anayurtta olan Nezir Sonakın 1954 yılında Yugoslavya ile Türkiye arasında imzalanan Serbest Göç Anlaşması ile Ankara’ya geldi.

Nezir Sonakın o yıl Yugoslavya’da yapılan BMW büyük yarışını kazanmıştı. Arkadaşları Avrupa’nın yolunu tutarken o ana vatanı tercih etmişti.

Akrabası olan Seyfi Sonakın’ın soyadını alan Nezir Sonakın Türk Vatandaşı oldu. Hacettepe forması altında 10km saate karşı Türkiye birincisi oldu. Nihayet gönlündeki Ay Yıldızlı formayı giydi.

1965’e kadar sporcu olarak forma giyen büyük sporcu Sonakın 60’tan fazla kez milli forma giydi. Sürat, saate karşı, yol 36 tur yarışlarında kendini kanıtladı. Lübnan, Yugoslavya ve Ankara – İstanbul turlarında şampiyon oldu.

Spor hayatından sonra antrenörlük ve il temsilciliği yaptı. Federasyonların teknik komitelerinde görev yaptı. Münih 1972 Olimpiyatlarına katılan Erol Küçükbakırcı, Seyit Kırmızı, Rıfat Çalışan, Mevlüt Bora, Ali Hüryılmaz ve Haluk Günözgen’den oluşan takımın antrenörlüğünü yaptı.

Kontrol Et

Herbalife Nutrition KBSL'de 10. Hafta Maçları Oynanacak

Herbalife Nutrition KBSL’de 10. Hafta Maçları Oynanacak

Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi 2020-2021 sezonunda 10. hafta, 25 Kasım Çarşamba günü oynanacak …