PDKS Sistemi

Teknolojiyle birlikte personel devam sistemleri de evrim geçirdi. Günümüzde kağıt-kalemle takip yapmak yerine PDKS sistemi ile takip var. Artık tüm süreç farklı tarama cihazları sayesinde hızlı bir hale geldi.

Zaman ve Devam Takibi Nedir?

Devam takibi, çalışanların mesaiye zamanında gelip gelmediğini ve erken çıkıp çıkmadığını izlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda bu PDKS sistemi sayesinde çalışanların molalarda ne kadar zaman geçirdiği de tespit edilebilir.

Diğer yandan zaman takibi ise ek mesai hesaplaması gibi alanlarda kullanılabilir. Fazla mesaiye kalan çalışan, bu sistemler sayesinde kolaylıkla tespit edilir. Böylece fazla mesai ödemeleri kolay ve sorunsuz bir şekilde hesaplanabilir.

PDKS Sistemi ile Devam Kontrolünün Avantajları

Çalışanların PDKS sistemi ile kontrol edilmesi, devamsızlık gibi sorunların önüne geçmeye yardımcı olur. Böylece şirket verimliliği açısından önemli bir iyileşme elde edilebilir. Buna ek olarak vardiyalı çalışan fabrikalarda bu sistemler vardiya düzenlemesine de yardımcı olabilir. Aynı çalışanın üst üste gece vardiyasına kalması önlenebilir. Bu da çalışanın motivasyonunu arttırmaya yardımcı olacaktır.

PDKS Sistemi ile Devam Kontrolünün Dezavantajları

Genel olarak PDKS sistemi ile devam kontrolü dezavantaj içermez. Ancak bazı durumlarda çalışanlar sürekli izleniyorlarmış gibi hissedebilirler. Bu gibi olumsuz sayılabilecek durumların önüne geçmek için devam kontrol sisteminin çalışanları teşvik edecek şekilde kurgulanması gerekir. Ayrıca sistemin faydaları çalışanlara da açıklanarak tüm şirketin bu sisteme destek vermesi sağlanabilir.

Unutmayın, PDKS yazılımı denince akla ilk gelen ZKTeco, dünya çapında tanınırlık kazanmış uluslararası bir markadır. A&S Magazine tarafından “2020’nin En İyi 50 Küresel Güvenlik Şirketi” arasında seçilmiş ve Dünyanın İlk 14 Güvenlik Şirketi arasında yer almaktadır.