Rektör Aydın TEKNOFEST Tanıtım Toplantısı’na Katıldı

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’in tanıtım toplantısı 03 Şubat 2021 Çarşamba günü Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde yapıldı. Toplantıya Samsun Üniversitesi’ni temsilen Rektör Prof. Dr. Mahmut Aydın katıldı. Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan TEKNOFEST 2021, 21-26 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşecek.

Rektör Aydın: “Büyük ve Güçlü Bir Organizasyonun Paydaşı Olduğumuzu Bir Kez Daha Hissettik”

Samsun Üniversitesi olarak üç yıldır TEKNOFEST’e katılan takımlarıyla adlarından söz ettirdiklerini ifade eden Rektör Aydın, “Bu yıl TEKNOFEST’te akademik paydaş olarak yer alıyoruz. Bugünkü toplantı ile ne kadar büyük ve güçlü bir organizasyonun içerisinde yer aldığımızı bir kez daha hissetmiş olduk. Bu kapsamda hem akademik paydaş olmak hem öğrencilerimizin yarışmalara katılımı ve başarıları hem de organizasyona katkı sağlamak bizim açımızdan gurur verici. Her alanda olduğu gibi teknoloji alanında da üreten bir Türkiye olma hedefiyle yetiştirdiğimiz öğrencilerimiz ve başarılı öğretim elemanlarımızla ülkemizin teknoloji hamlesine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Bu güzel atmosferin ardından öğrencilerimize çağrımı yinelemek istiyorum. Öğrencilerimizi yarışmalara katılmaya ve bu anlamlı organizasyonun bir parçası olmaya davet ediyorum. Kişisel gelişimlerini olumlu etkileyeceğini ve unutulmaz bir tecrübe sağlayacağını düşünüyorum,” dedi.

67 Paydaş Kurumla Düzenleniyor

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu, medya kuruluşları ve üniversitelerinin de olduğu 67 paydaş kurumla birlikte düzenlenen TEKNOFEST 2021’in tanıtım toplantısı, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Sivil Savunma Başkanı İsmail Demir, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı – TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı – TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır, T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar ve paydaşların üst düzey yöneticilerinin katılımlarıyla gerçekleşti.

TEKNOFEST 2021 Yarışma Başvuruları 28 Şubat’a Kadar Sürecek

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST kapsamında gerçekleştirilen “Teknoloji Yarışmalarına” başvurular başladı. Toplumun her kesiminden binlerce gencin merakla beklediği ve ilgiyle takip ettiği TEKNOFEST Teknoloji yarışmalarına geçtiğimiz yıl 81 il ve 84 ülkeden 20.197 takım, 100 bin genç başvuruda bulundu. Bu yıl TEKNOFEST Teknoloji yarışmalarına yine ilkokul seviyesinden ortaokul, lise, üniversite, lisansüstü ve mezun seviyesine kadar nitelikli binlerce gencimiz hayallerini gerçekleştirmek için birbirinden farklı kategorilerde düzenlenen teknoloji yarışmalarına katılabilecek. Son başvuru tarihi ise 28 Şubat.

Her yıl bir önceki yıla göre daha fazla yarışma kategorisinin açıldığı ve Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmaları olan TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları bu yıl 35 farklı kategoride düzenleniyor. TEKNOFEST 2020’den farklı olarak Karma Sürü Simülasyon, İletişim Teknolojileri, Savaşan İHA, Yapay Zeka, Kültür ve Turizm Teknolojileri, Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri, Tarımsal İnsansız Kara Aracı, Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışmaları ilk kez düzenleniyor.