Rektör Ünal: “OMÜ; Sıfır Atık Uygulamalarıyla Ülkemiz ve Dünya için Misyon Üstleniyor”

5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kurupelit Kampüsü’nde “Sıfır Atık Uygulamaları ve Gelecek Hedefleri” adlı çevrim içi (on-line) farkındalık etkinliği gerçekleştirildi.

“Yaşayan-yaşanabilir bir dünya ve gelecek nesilleri yetiştirmek için farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz”

OMÜ ve Marmara Belediyeler Birliği iş birliğindeki çevrim içi konferansta; OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, “Yaşanabilir Üniversitenin Gelecek Hedefleri”ne ilişkin açılış konuşmasında söz aldı.

Rektör Yavuz Ünal, yaşayan-yaşanabilir bir dünya ve gelecek nesilleri yetiştirmek için farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını söyledi. Bu dünyanın insanlara emanet olduğunu belirten Rektör Ünal, “Kâinat bizim mülkümüz değil, yaşamamız için gerektiği kadar tüketmemiz ve tükettiğimiz ürünlerin de kimsenin konfor alanına zarar vermemesi gerekir. Bu nedenle Üniversitemizde sıfır atık uygulamasını hayata geçirdik.” ifadelerini kullandı.

Rektör Ünal OMÜ’nün, sıfır atık uygulamalarıyla ülkemiz ve dünya için misyon üstlendiğinin altını çizerek “Geleceği doğrudan etkileyen ve yaşam imkânını ortadan kaldıracak bir sorunun çözümü konusunda misyon üstlenen akademisyenlerimizi ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum.” dedi.

“Çevre sorunlarının varlık nedeni insan”

Varlık nedeni insan olan çevre sorunlarının, Dünya Çevre Günü münasebetiyle gündeme geldiğini ama yakın zamanda çok ciddi bir sıkıntılar doğurduğunu belirten Rektör Ünal, bu sorunun ileride artarak daha fazla iklim değişikliği, küresel ısınma ve çölleşmeye neden olacağını dile getirdi.

Doğal dengenin bozulmasının temelinde insanın egoizminin bulunduğuna işaret eden Rektör Ünal konuşmasına şöyle devam etti: “Temiz su kaynaklarına erişilememesi, doğal üretimin imkânsızlaşması gibi sorunların kaynağı bir varlık sorunudur, bu sorunun kaynağı ise insanın bencilliğidir. İnsanın kendisinden başka hiçbir şey düşünmeksizin kâinatı hunharca katletmesi ve doğal kaynaklarımızı yok etmesiyle ortaya çıkan bir sorundur. Örneğin tükettiğimiz bir ürünün paketini doğaya bıraktığımız zaman, bu atık yüzyıllarca dünyada kalmakta ve ekosistemin dengesinin bozulmasını hızlandırmaktadır.”

“OMÜ olarak sıfır atık konusunda bir farkındalığa ve bilinç inşasına ihtiyacımız var”

OMÜ olarak sıfır atık konusunda bir farkındalığa ve bilinç inşasına ihtiyacımız olduğuna atıfta bulunan Rektör Ünal, konuşmasında çevre konusunda insanların kültür seviyesinin arttırılması gerektiği üzerinde durdu. Görevde bulunduğu 9 aylık süre içerisinde en fazla odaklandığı konulardan birisinin çevre olduğunu hatırlatan Ünal, sorunun, gelecek olan neslimizi ve bütün canlıları ilgilendirdiğini sözlerine ekledi.

Konuşmasını Üniversitede yaptıkları çalışmalara değinerek bitiren Rektör Ünal “Kampüsümüzde yer alan ormanlık alanların nitelikli bir ormana dönüşmesi için Orman Genel Müdürlüğü ile protokol imzaladık ve bu süreçte kampüsümüze yaklaşık olarak 3 binin üzerinde ağaç diktik.” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Envanter ve Eğitim Çevre Müdürü Yüksek Mühendis Hülya Çakır ise “Sıfır Atık” ile ilgili bir sunum yaptı. Daha sonra ise OMÜ Çevre Sorunları Araştırma Merkezi (ÇEVSAM) Müdürü Prof. Dr. Yüksel Ardalı da “OMÜ’deki Sıfır Atık Uygulamaları” hakkında bilgiler paylaştı.

Etkinlikte; Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Özen Kulakaç, “Sıfır Atık ve Özgürleştirici Bilme”; Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Dr. Burcu Müderrisoğlu, “Yaşanabilir Üniversite Yerleşimi”; Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Dr. Elif Omca Çobanoğlu, “Çevre Eğitimi”; Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Dr. Gediz Uğuz, “Laboratuvardan Kaynaklanan Atıkların Yönetimi”; Mühendislik Fakültesi öğretim elemanı Arş. Gör. Bilge Aydın Er, “Grafiklerle Sıfır Atık ve Sıfır Atık Gelecek Hedefleri”; Mühendislik Fakültesi doktora öğrencisi Yüksek Mühendis Özge Köksal, “Yeşil Üniversite Yaklaşımı” ve OMÜ Çevre Topluluğu Başkanı Sıfır Atık Lideri Batuhan Ateşli, “Sıfır Atık Etkileşimi” üzerine sunumlar gerçekleştirdi.

Etkinlik genel bir değerlendirmenin ardından sona erdi. Ayrıca Rektör Ünal, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında kampüsün sıfır atık çalışmaları ve gelecek hedeflerini anlattığı bir video mesaj yayımladı.

Videoyu izlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=vFCxVK_xH5A&t=2282s

 

WEBİNARI İZLEMEK İÇİN

https://youtu.be/vx2sCrVajp8