“Afetlere Hazırlık Yılı” Etkinlikleri Kapsamında, AFAD Gönüllülerimiz ile “Yangın Farkındalık” Eğitimi Gerçekleştirdik(30.07.2020)

AFAD Başkanlığımızca afetlere dirençli bir Türkiye için toplumda önlem alma kültürünü önceleyen zihinsel dönüşümü gerçekleştirmek ve vatandaşlarımızın afetlerde güvende kalabilmeleri için başlatılan Afetlere Hazırlık Yılı etkinlikleri devam ediyor.

Bilgilendirme, tutum ve davranış değiştirme gibi temel hedefleri bulunan program ‘#AfetlereHazırOl’ çağrısıyla her ay farklı bir konuda olmak üzere toplam 12 konu üzerine vurgu yapılması planlanmıştır. Ülkemizde ev, iş, tarım arazileri, mera, orman alanları ya da kazalarda ve doğal afetlerde çok sayıda yangın çıkmakta, can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda olay yerinde her zaman itfaiye olamayacağından, kişilerin kendilerinin yaşam alanlarında veya yakın çevrelerinde çıkabilecek ya da çıkan yangın durumunda ne yapacaklarını ve yangın söndürme cihazlarını kullanmayı biliyor olmaları son derece önemlidir. AFAD, bu düşünceden hareketle Afetlere Hazırlık Yılı projesinin Haziran ayı temasını “İtfaiye” olarak belirlenmiştir.

“Afetlere Hazırlık Yılı” Haziran ayı etkinlikleri kapsamında, Covid-19 tedbirleri çerçevesinde, 30.06.2020 tarihinde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı – İtfaiye Daire Başkanlığı ve Samsun İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü personelleri tarafından ilimizde bulunan AFAD Gönüllüleri’ne sabah ve öğleden sonra oturumları olmak üzere iki farklı grup halinde “Yangın Farkındalık Eğitimi” verilmiştir.

AFAD Gönüllülerine, İtfaiye Teşkilatı ve görevleri ile ilgili yerinde bilgi verilmiş, İtfaiye merkezleri gezdirilerek bina ve karargâh sınırları içerisinde bulunan alanların ve İtfaiye araç, gereç, malzeme ve kıyafetlerinin tanıtımı yapılmıştır.

Gönüllülerin yangın konusundaki farkındalıklarını artırarak herhangi bir yangınla karşılaşıldığında doğru davranış modellerinin uygulanması hedeflenirken eğitimde kısaca aşağıdaki konulara yer verilmiştir.

Yangın ve yangın güvenliği eğitimi.
Yangın öncesi, sırası ve sonrasında yapılması gereken hareket tarzları.
Yangın söndürme cihazlarıyla yangın söndürme tatbikatının yapılması.

“AfetlereHazırlıkYılı” kapsamında vatandaşlarımıza, AFAD Gönüllülerine ve öğrencilere yönelik eğitim ve farkındalık çalışmaları yıl boyunca Covid-19 tedbirleri doğrultusunda devam edecektir.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı