SAMÜ’de COVID-19 Salgınının Konut ve Ticari Gayrimenkul Fiyatlarına Etkisi: Türkiye Örneği Çalıştayı Gerçekleştirildi

Samsun Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Kaynak, Ekonomi ve Finans Bölüm Başkanı Doç. Dr. Aykut Ekinci ve Doç. Dr. Havvanur Feyza Kaya tarafından gerçekleştirilen “COVID-19 Salgınının Konut ve Ticari Gayrimenkul Fiyatlarına Etkisi: Türkiye Örneği” adlı TÜBİTAKprojesinin sonuçları 29 Aralık’ta düzenlenen çalıştay ile ilgililerle paylaşıldı. Proje sonuç raporunun paylaşıldığı çalıştaya, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TCMB, BDDK, SPK, Türkiye Bankalar Birliği, Türkiye Müteahhitler Birliği, birçok banka ve üniversiteden katılımcılar katılım gösterdi.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapanSamsun Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Kaynak, Covid-19 salgınının tüm dünyayı etkilediğini ifade etti. Bu dönemde yapılan “COVID-19 Salgınının Konut ve Ticari Gayrimenkul Fiyatlarına Etkisi: Türkiye Örneği”projesinin pandemi döneminde konut ve ticari gayrimenkul fiyatlarına odaklanarak önemli veriler ortaya koyduğunu belirtti. Kaynak, projenin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese, desteklerinden dolayı TÜBİTAK’a ve çalıştaya katılım gösteren yetkililere teşekkürlerini sundu.

Covid-19 Salgını Konut Ve Ticari Gayrimenkul Fiyatlarını Düşürürken, Kredi Paketini Artırdı

Rektör Yardımcısı Selahattin Kaynak’ın ardından proje sonuç raporunun sunumunu gerçekleştiren Doç. Dr. Aykut Ekinci, “Proje, Covid-19 salgını nedeniyle kapatma ve sokağa çıkma yasaklarının en yoğun olduğu Nisan ve Mayıs aylarında, konut sektörünün Covid-19 resesyonuna girdiğini göstermiştir. Konut satışları uzun dönemli ortalaması olan aylık 108 binden, Nisan ve Mayıs aylarında 40 binli seviyelere kadar gerileyerek tarihi dip seviyelerini görmüştür. Ayrıca kurulan model aracılığıyla, Covid-19 salgınının konut fiyatlarını düşürücü etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Diğer taraftan, 1 Haziran’da açıklanan konut kredi paketi ile konut sektöründe aylık konut satışları 230 bine kadar yükselerek tarihi zirvesini görmüştür. Haziran ve Temmuz ayları, konut sektöründe kredi paketi genişleme dönemi olarak isimlendirilmiştir. Bu dönemin konut fiyatlarında artış yönünde güçlü etkiye sahip olduğu bulunmuştur,” dedi.

Model sonuçlarınınkonut fiyat artışında faiz düşüşünden daha ziyade, kredi koşullarındaki gevşemenin etkili olduğu sonucuna vardığını ifade ederek sözlerini sürdüren Doç. Dr. Ekinci, “Bilindiği üzere kredi paketi ile konut kredilerinde vade 15 yıla çıkarılırken; geri ödeme başlangıcı ise kredi kullanım tarihinden sonraki bir yıla ötelenebiliyordu. Ticari gayrimenkul fiyatları için büro/ofis ve dükkân/mağaza kategorilerinde kurulan modeller, Covid-19’un ticari gayrimenkul fiyatlarını düşürdüğünü göstermektedir. Ayrıca Covid-19 döneminde ticari gayrimenkul fiyatları faiz düşüşünden olumlu ve tüketici güveni düşüşünden olumsuz etkilenmiştir. Proje, önümüzdeki beş yılda Covid-19 benzeri bir salgının tekrarlama olasılığının yüksek olması nedeniyle, kamu ve özel sektör kuruluşlarının mikro temelli, il bazında, büyük veriye dayanan değişkenler üretmesinin ve yayınlamasının benzer bir salgın durumunda daha hızlı ve etkili tedbirler almada ve ekonomi politikalarının sonuçlarını anlamada önemli olduğunu belirtmektedir,” diyerek sözlerini tamamladı.

“COVID-19 Salgınının Konut ve Ticari Gayrimenkul Fiyatlarına Etkisi: Türkiye Örneği”çalıştayı, katılımcıların aktif katılımı, soru ve katkılarının ardından sona erdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu