Sayın Bakanımızın İrlanda Cumhuriyeti Dışişleri ve Savunma Bakanı Simon Coveney’le görüşmesi

Sayın Bakanımız İrlanda Cumhuriyeti Dışişleri ve Savunma Bakanı Simon Coveney’le 27 Ocak 2021 tarihinde Ankara’da bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin ardından, her iki Bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Sayın Bakanımız İrlanda ile güçlü tarihsel bağlarımız olduğuna işaret etti ve ikili ticaret hacmi hedefimizin 3 milyar ABD Doları olduğunu belirtti.

Sayın Bakanımız ayrıca İrlandalı turistlerin en çok tercih ettiği ülkelerden biri olduğumuzu hatırlattı, Avrupa Birliği (AB) katılım sürecimize destekleri için teşekkür etti ve 2021-2022 döneminde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyesi olan İrlanda’ya başarılar diledi.

Aynı gün, Sayın Bakanımız Hollandalı mevkidaşı Stef Blok ile 8. Wittenburg Konferansı kapsamında bir video konferans görüşmesi gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız Türkiye-AB ilişkilerinin yeniden nasıl canlandırılabileceğinin değerlendirildiğini, Hollanda ile ilişkilerimizin olumlu gündemle ilerletilmesini istediğimizi ve Hollanda’daki Türk toplumunun ülkelerimiz arasında bir köprü olduğunu ifade etti.

Bilahare, Sayın Bakanımız Afganistan Ulaştırma Bakanı Kudretullah Zeki’yle de biraraya gelerek kendisini yeni görevinden dolayı tebrik etti ve Zeki gibi ülkemizde eğitim almış devlet adamları sayesinde Afganistan’la kardeşlik bağlarımızın daha da güçlendiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.