Sayın Bakanımızın İslam İşbirliği Teşkilatı 47. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’na katılımı, 26-28 Kasım 2020

Sayın Bakanımız 26-28 Kasım 2020 tarihlerinde İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 47. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’na iştirak etmek ve toplantı marjında ayrıca İİT üyesi ülkelerden mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmek üzere Niamey’e bir ziyaret gerçekleştiriyor.

Sayın Bakanımız ilk olarak 26 Kasım 2020 tarihinde Çad Dışişleri Bakanı Amine Abba Sidick’le samimi bir görüşme gerçekleştirdi. Sayın Bakanımız görüşmede İİT’nın yeni Genel Sekreterinin seçimini ele aldıklarını ve Çadlı kardeşlerimize eğitim ve kalkınma desteğimizin devam edeceğini kaydetti.

Aynı gün Sayın Bakanımız Maldivler Dışişleri Bakanı Abdulla Shahid’le de bir görüşme gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız ekonomi, ticaret, tarım ve eğitim alanları başta olmak üzere Maldivler’le işbirliğimizi her alanda geliştireceğimizi ve Türk Hava Yolları’nın Male’ye başlattığı uçuşların ülkelerimiz arasındaki turizme önemli katkılar sağlayacağını belirtti.

Sayın Bakanımız 27 Kasım 2020 tarihinde İİT 47. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısına hitap etti.

Sayın Bakanımız Uygurların, Rohingya Müslümanlarının, Kıbrıs Türklerinin ve Yunanistan’daki Müslüman Türk Azınlığın, Jammu Keşmir’deki kardeşlerimizin, Avrupa’daki Müslümanların ve diğerlerinin temel hak ve özgürlükleri için sesimizi yükseltmemiz gerektiğini ifade etti.

Sayın Bakanımız ayrıca İslamofobi’ye dikkat çekti ve göçmenlerle Müslümanların bulundukları topluluklara katkı sağlamaya devam ettiklerini, Almanya’da yaşayan iki Türk tarafından KOVID aşısının geliştirilmesinin yakın tarihli bir örnek olduğunu kaydetti.

Aynı gün, Sayın Bakanımız Nijer Cumhurbaşkanı Issoufou Mahamadou tarafından kabul edildi ve kendilerine Sayın Cumhurbaşkanımızın selamlarını iletti, İİT Dönem Başkanlığı için Nijer’i bir kez daha tebrik etti ve Nijer’le savunma, sağlık, eğitim, madencilik başta olmak üzere işbirliğimizi her alanda geliştireceğimizin altını çizdi.

Daha sonra Sayın Bakanımız Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faisal bin Farhan bin Abdullah al-Saud’la da samimi bir görüşme gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız Suudi Arabistan ile ilişkilerimize önem verdiğimizi ve güçlü bir Türkiye-Suudi Arabistan ortaklığının yalnızca ülkelerimiz için değil, tüm bölgemiz için faydalı olacağını belirtti.

Bilahare Sayın Bakanımız İİT Gençlik Forumu tarafından video konferansla düzenlenen İİT Gençlik Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısına katıldı.

Sayın Bakanımız bu etkinlikler vesilesiyle Müslüman gençliğin dinamizmini hissettiğimizi ve tüm ümmetin sınamalarla başa çıkmak için gençliğin enerjisine güvendiğini vurguladı.

Sayın Bakanımız ayrıca, Benin Planlama ve Kalkınma’dan Sorumlu Devlet Bakanı Abdoulaye Bio Tchané, Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Dr.Ahmed Nasser al-Mohammad al-Sabah, Afganistan Dışişleri Bakanı Hanif Atmar, Sudan Dışişleri Bakan Vekili Omer Gamareddin İsmail, Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic, Somali Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Balal Mohamed Cusman, Senegal Dışişleri Bakanı Aïssata Tall ve Tunus Dışişleri, Göç ve Yurtdışındaki Tunuslular Bakanı Othman Jerand’la da ikili görüşmeler gerçekleştirerek ülkelerimiz arasındaki ilişkilerimizi değerlendirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu