Sayın Bakanımızın MIKTA’nın video konferansla düzenlenen 18. Dışişleri Bakanları Toplantısına katılımı

Sayın Bakanımız 3 Şubat 2021 tarihinde, ülkemiz, Endonezya, Güney Kore, Meksika ve Avustralya’dan oluşan MIKTA’nın video konferansla düzenlenen 18. Dışişleri Bakanları Toplantısına katıldı.

MIKTA’nın 18. Dışişleri Bakanları Toplantısında Sayın Bakanımız Dönem Başkanlığını devralan Avustralya’yı kutladı, devreden Güney Kore’ye de teşekkürlerini sundu.

Sayın Bakanımız MIKTA’nın çok taraflı diplomasiye güzel bir örnek teşkil ettiğini belirterek, katkılarımızın devam edeceği mesajını iletti.

Bilahare, Sayın Bakanımız Norveçli mevkidaşı Ine Eriksen Soreide’yle bir video konferans görüşmesi gerçekleştirerek ikili ilişkilerimizi ve Yukarı Karabağ, Suriye, Libya ve Doğu Akdeniz’deki son gelişmeleri değerlendirdi.

Sayın Bakanımız, pandemiye rağmen Norveç’le ikili ticaret hacmimizi koruduğumuzu ve enerji başta olmak üzere işbirliğimizi her alanda daha da ilerletmek istediğimizi ifade etti.

Son olarak Sayın Bakanımız, Milli Eğitim Müşavirlerimiz ve Ataşelerimizle “21. Yüzyıl Türk Dış Politikasında Eğitim Diplomasisinin Gücü” başlıklı çevrimiçi seminere katıldı ve yumuşak gücümüzün en etkili unsurunun eğitim olduğuna dikkat çekti.