SV Türkgücü Ataspor München Kuruluş Öyküsü

Türk futbolu sadece Türkiye’de değil aynı zamanda Avrupa’nın birçok noktasında dikkatleri üzerine toplamaya devam ediyor bu yazımızda Almanya 3. Lig takımlarından SV Türkgücü Ataspor München kuruluş öyküsünü ele alacağız.

SV Türkgücü Ataspor München, muhtemelen daha önce duymadığınız Almanya’da yer alan bir Türk takımı, Türk takımı olmasının yanı sıra Almanya profesyonel liglerinde mücadele edebilen tek Türk takımı olarak birçok Türk taraftarın da dikkatini çekmiş durumda. Yükselişlerini sürdüren ve Almanya Kupası da dahil olmak üzere birden fazla profesyonel turnuvaya da katılma özelliği olan SV Türkgücü Ataspor München ülkemizde ki taraftarların da merak konusu olmuş durumdadır.

SV Türkgücü Ataspor München Tarihi

Almanya’da ki ilk Türk takımı olarak dikkat çeken SV Türkgücü Ataspor München 1972 yılında iki Türk göçmen olan ve o yıllarda çeşitli işlerde çalışan Alaattin Candar ve Ömer İlciktay tarafından kurulmuştur. 1975 yılına kadar süren futbol kulübü olma çalışmasında ki kuruluş çalışmaları ise devam etti. Yine aynı yıl yaşanan başkanlık değişiminden sonra da gerekli finansal kaynak da bulunduktan sonra tam bir futbol kulübü olarak da adını duyurmaya başladı.

1988 sezonuna geldiğimizde Almanya Profesyonel Liglerine yükselmek amaçlı yer alan bir lig olan Bayernliga’ya yükselmeyi başardı. Aynı zamanda yine bu yıllarda Almanya’nın 4. ligi profesyonel ligi olan Oberliga’da yer alan Berlin Türkiyemspor’dan sonra profesyonel liglerde mücadele edebilen ikinci gurbetçi Türk futbol takımı olarak tarihe geçti.

1992 sezonunda yaklaşık dört yıl sonra küme düşen takım1994’te tekrar üst lige çıktı çıktı. 2001 yılına geldiğimizde yaşanan maddi sıkıntılar nedeni ile takımın oyuncuları da dağılmaya başladı. Türkgücü yerine Türk SV 1975 kuruluş yılı olarak da ismini alan takım yine maddi sıkıntıları ile lig düştü. Bu yıllarda Acıbadem Hastaneleri sahibi olan Hüseyin Delemen tarafından satın alınan kulüp aynı zamanda Türkgücü SV’den ayrılanların kurduğu Ataspor ile birleşerek SV Türkgücü Ataspor München adını aldı. Şu sıralar üçüncü ligde mücadele eden takım ismini Münih Türkgücü olarak değiştirdi.

Kaynak: https://metroslotgiris.net/