Tekrar ayağa ancak Milli Ekonomi Modeli ile kalkar

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lütfullah Önder Denizli’de temaslarda bulundu.

Önder’e BTP Ege Bölgesi Teşkilat Başkanı Dilek Erdoğan Yılmaz ve  BTP Denizli teşkilatı yönetimi eşlik etti.
Denizli sokaklarında vatandaşlarla sohbet ederek sorunlarını dinleyen Önder başkanlığındaki BTP heyeti Denizli Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz DOĞAN’ı da ziyaret etti.

Ülke sorunları üzere sohbet şeklinde geçen ziyaret sırasında konuşan BTP Genel Başkan Yardımcısı Önder tarıma özel bir vurgu yaptı.
Önder, “Son 20 yılda tarımda tamamen serbest piyasa politikası izlendi ve bu serbest piyasada dünyanın ne pahalı mazotunu kullandırıyorsunuz çiftçinize, gübreniz pahalı, vergi üstüne vergi koyuyorsunuz… Çok pahalıya üreten çiftçinize Avrupa’da 30- 40 milyar Euro destek alan çiftçiyle rekabet edin diyorsunuz. Bu ortamda Türk çiftçisinin rekabet etme şansı yok. Avrupa’daki çiftçi aldığı desteklerle beraber ürünü hemen hemen bedavaya mal ediyor ve kaça satarsa onun kârı oluyor.” dedi.

Üretmek yerine yurt dışından almak teşvik edildi

Konuşmasında “Bu politikalar 2004- 2005‘te başladığı zaman, ‘Biz Türkiye’de buğdayı 50 kuruşa mal ediyoruz ama Yunanistan’dan bize 30 kuruşa geliyor. Bırak üretmesinler.’ Şeklinde bir görüş olduğunu ifade eden Önder,   “Böylece üreten insan sayısı azaldı, ekilen – biçilen alan azaldı, hayvan sayısı azaldı. Üretim azalınca da maliyet enflasyonuna ek olarak talebe bağlı enflasyon da devreye girdi.” İfadelerini kullandı.

Çözüm Milli Ekonomi Modeli’nde

Bu tespitlerinin ardından çözümden de bahseden BTP Genel Başkan Yardımcısı Önder, “Çözüm Bağımsız Türkiye Partisi’nin tarım programında, ”Devlet çiftçisine mazotu vergisiz vermeli, yüzde 50 avans vermeli yani çiftçi üretmek için faizle mazot, tohum, gübre almayacak, kredi kullanmak zorunda kalmayacak ve devlet çiftçisine alım garantisi verecek yani siz yeter ki,  ‘üretin elinizde kaldığı kadarıyla ben bunların hepsini alacağım’ demeli.  Devlet bunu çok kolay yapar, sadece bir bakış açısı meselesi. Tarım hemen sonuç alabileceğiniz bir alan. Çok münbit topraklara, bu kadar geniş bir nüfusa  sahip olan ve geleneksel olan tarımla iç içe olan bir toplumda insanlar fasülye alırken bile ‘param yeter mi’ diye düşünüyorsa bu tamamen yanlış politikaların sonucudur” dedi.

Milli Ekonomi Modeli ve Hoş Geldin Atatürk hediyesi

Ziyaretin sonunda BTP Genel Başkan Yardımcısı Lütfullah Önder kendilerini misafir eden Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan’a Prof. Dr. Haydar BAŞ’ın “Milli Ekonomi Modeli” ve “Hoşgeldin Atatürk” kitabını hediye etti.