TİKA’dan Gürcistan’daki Savaş Mağduru Ailelere Kovid19 Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kovid-19 ile mücadelesinde destek vermek amacıyla Gürcistan'da Güney Osetya savaşın mağduru ve ihtiyaç sahibi ailelere yönelik hijyen malzemeleri dağıtımına başladı.

TİKA tarafından Gürcistan’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya’nın işgal hattına yakın ve Tiflis yönetiminin kontrol ettiği köylerde, 2008’de yaşanan Güney Osetya Savaşı mağduru ailelere Kovid-19’la mücadele kapsamında maske, eldiven, sabun, dezenfektan gibi hijyen malzemeleri dağıtımına başlandı. Tiflis yönetiminin kontrol ettiği Şindisi köyünde başlayan dağıtım faaliyetleri kapsamında 17 köyde 750 aileye ulaşılacak.

TİKA Tiflis Koordinatörü Necla Demirdağ yaptığı açıklamada, “Biz, TİKA Tiflis Program Koordinatörlüğü olarak Kovid-19 salgınının ağır sosyal ekonomik şartlarında, Gürcistan hükümetinin belirlediği sağlık güvenliği normlarına uygun, halkın en dezavantajlı gruplarının yanında olmaya devam ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Salgının ilk dalgasında bahar aylarında Gürcistan’da 2 bine aileye benzer yardım sağladıklarını belirten Demirdağ, ülke genelinde çok sayıda ihtiyaç sahibi kişilere gıda ve hijyen yardım kolileri ulaştırdıklarını, şimdi ise Gürcistan’da salgının ikinci dalgasının yaşandığına dikkati çekerek, 710 aileye hijyen malzemeleri ulaştırılacaklarını aktardı.

TİKA tarafından yerel sivil toplum kuruluşu olan “Uluslararası Çalışan Kadınlar”ın dikiş atölyesine maske dikimi için kumaş, filtre ve lastik temin edilerek maskelerin eski mahkum kadınlar tarafından dikildiğini belirten Demirdağ, şunları kaydetti: “Böylece bu kadınların istihdam olanaklarının oluşturulmasına ve toplumla entegrasyonlarının güçlendirilmesine katkı sağlanmıştır. Uluslararası Çalışan Kadınlar sivil toplum kuruluşuyla iş birliğimizi 2021’de de devam ettirip, kadın istihdam ve ekonomik olarak güçlendirme projelerini hayata geçirmeyi planlıyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu