TİKA’dan Moğolistan Seracılar Birliği’ne Kışlık Sera Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moğolistan’ın tarım sektörünü kalkındırmak, istihdamı arttırmak ve gıda güvenliğini geliştirmek amacıyla Moğolistan Seracılar Birliği’ne ait 400 metrekarelik alanda, damlama sulama sistemi, su deposu, ısıtma ve havalandırma sistemi olan kışlık sera kurdu.

Moğolistan’da yeni yeni gelişmekte olan seracılık sektöründe faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli birçok işletme desteğe ihtiyaç duyuyor. Yatırım ve tecrübeli insan kaynağı eksiklikleri ve yetersizliklerinin yanı sıra tohum, fide gibi girdi temininde sıkıntılar yaşayan seracılara destek sağlayan Seracılar Birliği; sağlıklı, verimli fide yetiştiriciliğinde bulunmak ve tohum politikası birliğinin sağlanmasına çözüm üretmek amacıyla çalışıyor.

Yürüttüğü proje kapsamında Seracılar Birliği’ne destek sağlayan TİKA, 400 metrekarelik alanda, damlama sulama sistemi, su deposu, ısıtma ve havalandırma sistemi olan 1 adet kışlık sera kurdu. Kurulan kışlık sera sayesinde sebze fideleri yetiştirilerek diğer seracılara dağıtılması hedefleniyor.

Projenin tesliminde konuşan Moğolistan Seracılar Birliği Yönetici Müdürü Jargaltsengel Erhembayar, 2020 yılında birlik olarak TİKA’dan talepte bulunduklarını ve çok kısa süre içerisinde TİKA tarafından kışlık sera kurulduğu ve proje sayesinde üyelerinin fide yetiştirilmesinde karşılaştıkları sorunların çözümüne önemli katkılar sağlandığını ifade etti. Projenin önemini bir kez daha hatırlatan Moğolistan Seracılar Birliği Yönetici Müdürü Jargaltsengel Erhembayar, sözünü TİKA ve Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkür ederek bitirdi.

Moğolistan’da seracılığın geliştirilmesi amacıyla 2012 yılında kurulan Moğolistan Seracılar Birliği, 30 işletme ve 300  kişiden oluşan üyelere seracılık alanında eğitim ve danışmanlık hizmeti sağlıyor. Seracılık sektöründeki firmaları çatısı altında örgütleyen birlik, Moğolistan’ın kalkınma planı hedeflerine uygun olarak sera yatırımlarının ve sera üreticiliğinin sürdürülebilir gelişiminin sağlanması için faaliyet gösteriyor.