TİKA’dan Suriye’nin Kuzeyinde Çilek Bahçeleri Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Hatay İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde Afrin Bölgesi’nde “Çilek Bahçeleri Projesi” hayata geçirildi.

Afrin Bölgesinde ana geçim kaynağını tarım teşkil etmekte olup söz konusu bölgede toplam 150.000 hektar tarım arazisi ve bu arazileri işleyen takribi 22.500 çiftçi bulunuyor. Zeytini ile ön planda olan bölge, iklimi itibariyle çilek yetiştiriciliğine uygun olmakla birlikte bölgede bu ürünün üretimi yapılamıyor ve çilek talebi bölge dışından karşılanıyor.

TİKA ve Hatay İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile işbirliğinde hayata geçirilen proje ile TİKA tarafından çilek bahçeleri kurulumu gerçekleştirilerek, Hatay İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından çiftçilere çilek yetiştiriciliği eğitimleri verildi. Küçük arazi sahiplerinin üretime katılması ve geçim kaynaklarının çeşitlendirilerek gelirlerinin yükseltilmesinin amaçlandığı proje kapsamında, bölgede üretici başına 1 dekar ile sınırlı olmak üzere çilek bahçeleri tesis edildi.

Proje sayesinde bölgede yetiştirilmeyen, iklim ve toprak yapısı itibari ile üretime uygun olan çileğin üretiminin yaygınlaştırılması, üretim miktarının yükseltilmesi, bölge üreticilerinin refah seviyesinin arttırılarak, çilek ihtiyacını diğer bölgeler yerine kendi içinden karşılayarak küçük arazilerin üretime kazandırılması amaçlanıyor.

Bölgede TİKA tarafından gerçekleştirilen mikro ölçekli ve gelir getirici tarım projelerinin önümüzdeki dönemlerde de sürdürülmesi hedefleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu