Tüm Dünya Çocuklarıyla 23 Nisan Coşkusu

Yunus Emre Enstitüsü (YEE), 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla dünyanın dört bir yanında çevrim içi kutlama törenleri gerçekleştirdi.

Yunus Emre Enstitüsü (YEE), 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolaysıyla Suriye’nin kuzeyinde etkinlik gerçekleştirdi. Kilis’in karşısında Suriye topraklarında yer alan Azez’deki kültür merkezinde düzenlenen etkinlikte YEE Başkanı Şeref Ateş, telekonferansla bağlanarak yaptığı açılış konuşmasında, çocukların bayramını kutladı.

Çocuklar Hacivat-Karagöz, gölge oyunu ve drama etkinliği ve oyunlarla eğlendi.

YEE, kamplardan etkinlik için gelen çocuklara pamuk şekeri, Osmanlı macunu ve patlamış mısırın yanı sıra çeşitli hediyeler dağıttı.

Törene YEE çalışanları, yetim çocuklar ve bölgenin ileri gelenleri katıldı.

YEE Azez Kültür Merkezi Müdürü Fikret Çıtak, yaptığı açıklamada, “Enstitü olarak Azez’de anne ve babalarını kaybetmiş kamplarda yaşayan çocuklarla bayramlarını kutluyoruz. Bu çocuklar Suriye’nin umutları, yarınları. Türkiye Cumhuriyeti’nin yanında olduğu, nefes verdiği her şey umuda, dirilişe gebedir. Bu çocuklarda umudu yaşıyoruz.” diye konuştu.

KAHİRE DE ÇOCUK OYUNLARIYLA 23 NİSAN
Enstitünün “23 Nisan Çocuk Bayramı” programına katılan çocuklar, bazı müzik ve şarkı etkinliklerinin yanı sıra, mendil kapmaca ve seksek gibi bir dizi çocuk oyununu da oynadılar.

Kahire’de ve Dakar’daki kutlamalarda çocuklar doyasıya eğlendiler.

DAKAR’DA KUTLAMALAR 3 GÜN SÜRDÜ
Senegal’in başkenti Dakar’da da 23 Nisan kutlamaları büyük bir coşkuyla gerçekleştirdi.

23-24 ve 25 Nisan 2021 tarihlerinde Senegal’de yetim ve dar gelirli çocukların eğitim aldıkları “Daara”lardaki öğrencilerle kutlama etkinlikleri düzenlendi.