Türkiye Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik’ten Yıl Sonu Değerlendirmesi

Türkiye Badminton Federasyonu (TBF) Başkanı Murat Özmekik, tüm Dünya’yı etkisi altına alan Covid-19 salgını sebebi ile Yurt içi ve Yurt dışı müsabakaları iptal edilmesine rağmen pandemiye kadar olan süreçte milli sporcularımızın 5 madalya kazandığı zorlu bir yılı geride bıraktıklarını söyledi.

Başkan Murat Özmekik, ‘2020 yılı süresince hem spor müsabakalarını iptal edilmesinden ve hem de sporcuların müsabaka yapamaması  açısından zor geçirdiklerini belirterek,

2020 yılı mart ayı itibari ile Covid-19 salgını başlamasından sonra Dünya Badminton Federasyonu  ve Avrupa Badminton Federasyonu’nu aldıkları kararlar neticesinde Uluslararası müsabakalarının büyük bir çoğunluğunu iptal ettiler.

Bizde Türkiye olarak Dünya’da  Covid-19 salgınının devam etmesi dolayısıyla yaşanan olağanüstü durum nedeniyle yurtiçi faaliyetlerimizi öncelikle Milli Takıma sporcu yetiştiren Antrenörlerimiz ve sonra Teknik Kurul ve en sonunda da Yönetim Kurulu kararı ile iptal etmek zorunda kaldık. 2020 yılına çok ses getiren sosyal sorumluluk projelerimiz ile başlamıştık. Salgın nedeni ile okulların kapanmasıyla projelerimize ara verdik. 2021 yılında İnşallah yeniden projelerimiz ile insanlara faydalı olmaya devam edeceğiz.

Türkiye Badminton Camiası olarak sağlığımız için bizlerde bu süreci evlerimizde v izole olarak geçirdik. Gerek antrenmanlara evlerimizde, gerek ise milli sporcularımız ile Spor salonlarında maske, mesafe, hijyen kurallarına uyarak devam ettik.

2020 yılı diğer olimpik branşlarda da olduğu gibi Badminton içinde önemli bir Olimpiyat senesiydi. Milli sporcumuz Neslihan Yiğit ile Tokyo Olimpiyat Oyunları için kota alarak 2020 yılını bitiriyoruz.

Ayrıca 2020 Yılında 14-16 Şubat tarihleri arasında Fransa’nın Lievin şehrinde yapılan Yıldızlar U15 Yaş Avrupa Şampiyonasında Tek Bayanlarda Ravza Bodur Avrupa 2.si, Çift Bayanlarda RAVZA BODUR&TUĞÇE DAMAR Avrupa 3.sü ve yine Karışık Çiftlerde de SİNEM YILDIZ&BUĞRA AKTAŞ Avrupa 3.sü oldular.

Yine 19-22 Şubat 2020 tarihlerinde Avusturya’nın Viyana şehrinde yapılan Olimpiyat eleme puan turnuvasında Çift Bayanlarda NAZLICAN İNCİ&BENGİSU ERÇETİN Çifti 2. olurken, Tek Bayanlarda Aliye Demirbağ 3.oldu.

2020 tarihlerinde 2021 yılında ülkemizin ve dünya’nın alacağı sağlık tedbirleri ve korona virüs salgını önlemlerine göre Olimpiyat Kota Puan Müsabakalarımıza ve diğer yurtiçi-yurtdışı müsabakalarımıza devam edeceğiz. ‘ ifadelerini kullandı.

Başkan Özmekik son olarak 2019 yılsonunda 224 madalya sevinç ve gururunun yeniden 2021 yılında da yaşanmasını temenni ederek sözlerine şöyle devam etti:

2021 yılının tüm dünya’ya, ülkemize ve spor camiamıza sağlık getirmesini Allah’tan diliyorum. Yeniden Badminton camiamız ile kalabalık müsabakalarımızda buluşacağımız, sporcularımızın kortlarda madalya mücadelesi vereceği günlere kavuşmayı temenni ediyorum. Tüm spor camiasına sağlıklı ve madalyalarla dolu bir sene diliyorum.’ Dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu