Türkiye Burslusu Öğrenciler Avrupa’daki Başarılı Foto Muhabirleri ile Buluştu

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) desteğiyle Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) işbirliğinde gerçekleştirilen Fotoğraf Buluşması’na tecrübeli foto muhabirleri Pelin Tatlı, Murad Sezer ve Münir Bağrıaçık konuk oldu.

Antalya’da ATSO Kaleiçi Evi’nde gerçekleştirilen söyleşiye, YTB Türkiye Burslusu öğrenciler katıldı.

Hollanda resmi haber ajansının (ANP) fotoğraf editörü Pelin Tatlı, Hollanda’ya göç etmiş bir Türk ailenin kızı olarak Avrupa’da ikinci nesil Türklerden olduğunu anlattı.  Hollanda’da haber ajansında işe girmenin çok zor olduğunun ifade edildiği halde kendisinin “Neden olmasın?” diyerek yola çıktığını belirten Tatlı, böylece 16 yıl önce fotoğraf editörü olarak görev aldığı ANP’de ilk Türk fotoğraf editörü olduğunu söyledi.

Pulitzer Ödülü kazanan tek Türk foto muhabiri olan Reuters Foto Muhabiri Murad Sezer de, gazeteciliğin ve haberciliğin en zor kısmının foto muhabirliği olduğunu belirtti. Sezer, anlık bir iş yaptıklarını belirterek, zamanla yarıştıklarını anlattı.

Gençlere tavsiyelerde bulunan Sezer, uluslararası öğrencilerle tecrübe paylaşımı imkanı tanıyan YTB’ye teşekkür etti.

Almanya’da görev yapan Münir Bağrıaçık da fotoğrafın sevmeden çekilemeyeceğini ifade etti.

Etkinlik pandemi tedbirlerine uygun olarak, açık havada gerçekleştirildi. Konuşmacılar foto muhabirliğinde başarı hikayelerini paylaştıkları etkinliğin sonunda öğrencilerin sorularını cevapladı.