TÜRKSOY GENEL SEKRETERİ KASEİNOV KAYSERİ'DE TEMASLARDA BULUNDU

TÜRKSOY GENEL SEKRETERİ KASEİNOV KAYSERİ’DE TEMASLARDA BULUNDU

TÜRKSOY, Türkiye’deki kurum ve kuruluşlar ile Teşkilatın arasındaki iş birliğinin ve kültürel etkileşimin geliştirilmesi amacıyla yaptığı çalışmaları Kayseri ziyaretiyle sürdürdü.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Büyükelçi Düsen Kaseinov ve TÜRKSOY İdari, Mali ve Hukuki İşler Dairesi Başkanı Sancar Mülazımoğlu, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ı makamında ziyaret etti.

Görüşmede Düsen Kaseinov, TÜRKSOY ve Kayseri arasındaki iş birliği olanaklarını değerlendirmek, ilişkileri daha da kuvvetlendirmek için bu ziyareti yaptıklarını belirtti. Kayseri’de bir dizi etkinlik yapmak istediklerini söyleyen Kaseinov, “Bizleri kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz, Kayseri’yi biliyoruz, seviyoruz.  Kazakistan Kültür Bakanlığı zamanımızdan beri Türkiye ile ilişkilerimiz çok yakın. Kayseri’ye ilk defa 1998 yılında bir etkinlik kapsamında gelmiştim. Daha önce yaptığımız etkinlikleri yeniden yapmak lazım. İnşallah salgının bitmesiyle çalışmalarımız yoğunlaştıracağız.  Dün de Kırşehir’deydik, bir dizi ziyaretler yaptık. Türk Dünyası ile ilgili projelerinin desteklenmesi ve kültürel mirasımızın tanıtılması için çalışıyoruz” diye konuştu.

Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, Türk kültürünün tanıtılmasına destek vermeye devam edeceklerini belirterek, “Kayseri’mizde 4 ayrı üniversite var. Türk Cumhuriyetlerimizden özellikle Erciyes Üniversitesi’nde çok sayıda öğrencilerimiz var. Türk Cumhuriyetlerini ve aramızdaki sıkı iş birliğinin geliştirilmesini önemsiyoruz. Kabardin-Balkar Cumhuriyeti’nin (RF) başkenti Nalçik ile kardeş şehir ilişkimiz bulunuyor. Sayın Kaseinov’a ziyaretleri ve ikili ilişkilerin geliştirilmesine yönelik gayretleri nedeniyle teşekkürlerimi sunuyorum. Türk Dünyası’nın kültürel zenginliklerini tanıtmaya ve destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Kayseri ziyareti çerçevesinde Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar’ı da makamında ziyaret etti.

Develi Belediye Başkanı makamında gerçekleştirilen görüşmede, Develi Belediyesinin kültürel etkinliklerine her daim TÜRKSOY’un  destekte bulunduğunu belirten Cabbar, “Ata topraklarımızla ünsiyet kurmamıza ve oraların kültür zenginliğini bizlerle buluşturan TÜRKSOY önemli bir misyonu icra etmektedir. İnşallah pandemi sürecinin sağlıkla atlatılmasının ardından TÜRKSOY’umuzla birbirinden güzel etkinlikleri hemşerilerimizle buluşturmaya devam edeceğiz. Nazik ziyaretlerinden  dolayı teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

TÜRKSOY tarafından gerçekleştirilen her programda Develi’de çok güzel ev sahipliği ile karşılandıklarını belirten TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov “Cabbar Başkanımızın çalışmalarını yakından takip ediyorum. İnşallah daha güzel programlarda görüşmek için pandemi sürecinin sağlık ve afiyet içerisinde atlatabilmeyi diliyorum” dedi.

Görüşmelerde TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov tarafından, Başkan Memduh Büyükkılıç’a ve Başkan Mehmet Cabbar’a Türk Dünyası’nın ünlü bilim insanı Farabi’nin 1150. doğum yıl dönümü vesilesiyle hazırladığı TÜRKSOY Dergisi özel sayısı ve TÜRKSOY yayınlarından hediye edildi.

Kontrol Et

Gürcistan’a 12 Adet İş Makinesi Ve 35 Adet Otobüs Teslim Edildi

Gürcistan’a 12 Adet İş Makinesi Ve 35 Adet Otobüs Teslim Edildi

Ülkemiz ile Gürcistan arasında imzalanan Askeri Mali İşbirliği Anlaşmaları kapsamında; aparatları ile birlikte 12 adet …