Üniversitemizde “Sağlıklı Yaşam İçin Bağımlılıkla Mücadele” Paneli

Üniversitemizde 7 Nisan Dünya Sağlık Günü dolayısıyla “Sağlıklı Yaşam İçin Bağımlılıkla Mücadele Paneli” düzenlendi.

Kurumsal YouTube kanalımız üzerinden canlı olarak gerçekleştirilen panelde, teknoloji ve tütün bağımlılığı konuları tüm yönleriyle ele alındı.

Moderatörlüğünü Rektör Danışmanımız Sayın Prof. Dr. H. Demet CABAR’ın üstlendiği panele; Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcımız Sayın Dr. Öğr. Üyesi Bilge BAL ÖZKAPTAN ile Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Başkanı Sayın Doç. Dr. İbrahim DEMİRCİ konuşmacı olarak katıldı.

Programda ilk olarak konuşan Sayın Dr. Öğr. Üyesi Bilge Bal ÖZKAPTAN, Dünya Sağlık Örgütünün önlenebilir ölüm ve hastalıkların en önde gelen nedeni olarak belirlediği sigara bağımlılığını ele aldı.

Konuşmasında tütün ve tütün ürünlerinin fizyolojik zararları hakkında bilgiler veren Sayın Dr. Öğr. Üyesi Bilge Bal ÖZKAPTAN, sigara kullanımın akciğer kanserini tetiklediğine dikkat çekerek sigara bağımlılığıyla mücadelenin ciddi bir şekilde ele alınması gerektiğini belirtti.

Ardından söz alan Sayın Doç. Dr. İbrahim DEMİRCİ ise günümüzde giderek yaygınlaşan teknoloji bağımlılığına da dikkat çekti.

Teknoloji bağımlılığının kişiyi toplumdan uzaklaştırdığını ifade eden Sayın Doç. Dr. İbrahim DEMİRCİ, bu konuyla alakalı özellikle genç kullanıcılar için koruyucu önlemler alınması gerektiğini söyledi.

Sayın Doç. Dr. İbrahim DEMİRCİ, teknoloji bağımlılığının sonuçları ve bağımlılığı önleme yöntemleri üzerine de değerlendirmelerde bulundu.

Panelin moderatörü Rektör Danışmanımız Sayın Prof. Dr. H. Demet CABAR ise aile içi iletişimin önemine de dikkat çekerek, doğru ve etkili iletişimin bağımlılığı azaltmadaki rolüne vurgu yaptı.