Vali Ustaoğlu’nun Ramazan Bayramı Mesajı

Ramazan ayının bizlerde yaşattığı birlik ve beraberlik duygusu ile millet olarak, iyiliklerin en derin olarak hissedildiği, dargınların barıştığı, kardeşlik, dostluk, duygularının çok yoğun yaşandığı, elimizdeki zenginliği, gönlümüzdeki muhabbeti herkesle paylaşmanın verdiği huzurla bir Ramazan Bayramı’na daha kavuşmanın huzurunu yaşamaktayız.

Yardımlaşma ve dayanışmanın arttığı, sevgi ve hoşgörünün en yüksek seviyeye ulaştığı bayramlar; milletçe sevinç ve coşkuyu yaşadığımız, insanların birbirleriyle olan dargınlıklarını unutarak barıştıkları, kardeşlik duygularının daha çok hatırlandığı müstesna günlerdir.

Modern kültürün etkisini arttırdığı dünyada millet olarak bekamızı sağlayacak manevi duygularımızın milli kültürümüz içindeki önemi bayramlarımız vesilesi ile daha iyi anlaşılmaktadır. Milli ve manevi değerlerimizin yüzyıllar boyunca sürmesi için büyük önem arz eden,  inancımızın temelini oluşturan, bizleri birlik ve beraberlik içinde bugünlere getiren ve yarınlara taşıyacak olan bu güzel günleri, hayatımızın her gününe taşıyabilmek ve gelecek nesillere aktarmak için millet olarak tüm gayretimizi göstermemiz gerekmektedir.

Bayramlar birlik ve beraberlik içinde daha çok değerini arttırsa da ne yazık ki pandemi süreci içinde bizler bu bayramımızı da yine evlerimizde sadece kendi ailemiz ile geçirmek zorundayız. Aile büyüklerimiz ile uzaktan görüşerek bu bayramımızı kutlayacağız. Gelecekte yaşayacağımız nice güzel bayramlarda kucaklaşabilmek, bir birimize sımsıkı sarılabilmek için bu bayram da tedbirlere çok iyi uymamız gerekmektedir. Bu konuda Trabzon halkı olarak çok duyarlı davranacağımız ve örnek davranışlar içinde olacağımızdan hiç şüphem yoktur. Birbirimize ve ülkemize olan sorumluluklarımızı daha çok hatırlamalı ve gelecekteki güzel günler için bu bayramımızı da tedbirlerimizi ihmal etmeden ailemizle ihya etmeliyiz.

Son günlerde bizleri derinden üzen; ilk kıblemiz, kutsal mabedimiz olan Mescid-i Aksa’ya ve Filistin halkına yapılan insanlık dışı saldırıların gölgesinde geçireceğimiz Ramazan Bayramı’nın insanlık ve Müslüman âlemi için barışa, sevgiye, kardeşliğe vesile olmasını temenni ediyor; Trabzonlu hemşehrilerimin, milletimizin ve tüm İslam âleminin mübarek Ramazan Bayramı’nı en kalbi duygularımla tebrik ediyorum.