Valimiz Mustafa MASATLI: ‘Ecdat Yadigarı Bu Toprakları Zenginleştirmek İçin Projelerimiz Devam Edecektir’

Valimiz Mustafa Masatlı Valiliğimizin çalışması sonucu, toplam maliyetinin %75’i İl Özel İdaresi kaynaklarından finanse edilen Çilek Fidesi ve Malç Naylonu Dağıtım Törenine katıldı. Programda ayrıca Amasya Milletvekili M. Levent Karahocagil, İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Erarslan,   Amasya Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Şahin, protokol üyeleri ve üreticiler yer aldı.

Programda ilk olarak İl Tarım ve Orman Müdür V. Hayrullah Göktekin projenin detayları hakkında bilgiler aktardı. Daha sonra konuşan üreticimiz ise projenin hazırlanmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek, emeği geçenlere teşekkür etti. Amasya Milletvekilimiz M. Levent Karahocagil de projenin Amasya’mıza ve çiftçimize hayırlı olması temennisinde bulundu.

Programda son konuşmayı yapan Valimiz Mustafa Masatlı ise şunları söyledi: “Amasya bulunduğu coğrafya itibariyle tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yoğun olarak yapıldığı ve tarımsal hasılası ülke ortalamasının üzerinde olan bir ilimizdir. Şeker pancarı tohumu üretiminde 1., Kuru Soğan ve Misket Elmada 3., Bamya, Salatalık ve Kirazda ise üretim miktarları bakımından 5. sıradayız.

Bu topraklar bizlere ecdadımızın yadigarıdır. Bizlerde bu toprakları en iyi şekilde değerlendirip, buradan elde ettiğimiz ürünleri ülkemize ve dünyaya ulaştırıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Ülkemizin gelişmesi ve kalkınması için tarımdan sanayiye, eğitimden sağlığa kadar birçok alanda hedefler gösterdi. Bizde Amasya için belirlenen hedefleri yakalamak ve aşmak için büyük bir gayretle çalışıyoruz.

Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren tarım sektörüne ayrı bir önem vererek, elma, kiraz, cennet hurması, nohut, ayçiçeği, incir ve yonca üretimini desteklemek için projeler hayata geçirdik. Bugün ise ‘Çilek Üretimini Destekleme Projesiyle’ sizlerle bir aradayız. Bizler üretim miktarımız fazla olan ürünlerin yanına, çeşitliliği arttırmak ve alternatifler geliştirmek için yeni ürünler eklemeye çalışıyoruz. Cennet Hurması, İncir ve Çilek üretimini bu kapsamda önemsiyor ve destekliyoruz.

Amasya’nın tarımdaki en büyük problemi sulamadır. Bizde bu soruna çözüm üretmek ve tarımsal hasılamızı arttırmak adına İl Özel İdaremizin sulama bütçesini en az 4 kat artırmayı hedefliyoruz. Geçen yıl 600 hektarlık alanı sulamaya açarken, bu yıl 2500 hektarlık bir araziyi suyla buluşturacağız. Yani bir barajın sulayabileceği kadar bir alanı suya kavuşturarak, çiftçimizin hizmetine sunacağız.

Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi, çalışarak, üreterek, teknoloji geliştirerek, kalkınacak ve insanımızın refah seviyesini arttıracağız. 2000’li yıllardan önce tarımda ve diğer alanlarda bu denli büyük teşvikler yoktu. Şimdi ise Hükümetimiz, üreticimize katkı sağlamak adına çeşitli kalemlerde birçok destek sağlamaktadır.

Bu noktadan sonra dağıtımını yapacağımız bu fideleri büyütmek ve kendi bütçeniz ile ekonomiye katkı sağlamak siz çiftçilerimizin görevidir. İnşallah dikimi yapılacak bu ürünlerden çiftimiz bereketli kazançlar elde eder. Bu düşüncelerle bu projenin hayata geçmesinde emek sarf eden herkese teşekkür ediyor, üreticilerimize bol kazançlar diliyorum.”

Konuşmaların ardından proje kapsamında yaklaşık 290 bin TL’ye temin edilen ve 60 dekarlık alanda dikimi yapılacak olan 300 bin adet çilek fidesi ve 6000 kilo malç naylonu Valimiz Mustafa Masatlı ve protokol üyeleri tarafından hak sahibi çiftçilere teslim edildi.