Valimiz Mustafa MASATLI, ilçelerimizdeki kadın kooperatiflerinin kurulmasına ve geliştirilmesine yönelik gerçekleştirilen toplantıya başkanlık etti

Geçtiğimiz günlerde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk Hanımefendinin başkanlığında Amasya’nın da yer aldığı 9 ilin katılımıyla Kadın Kooperatifleri Doğu Karadeniz Buluşması gerçekleştirilmiş ve bu toplantıda bölgemizdeki kadın kooperatiflerinin desteklenerek, yenilerinin teşvik edilmesi kararları alınmıştı. Bu kapsamda alınan kararları değerlendirmek ve uygulamasını gerçekleştirmek üzere Valimiz Mustafa Masatlı’nın Başkanlığında yapılan toplantıda ilçe kaymakamları ile kadın kooperatifleri ve diğer üretim kooperatiflerinin temsilcileri yer aldı.

Valimiz Mustafa Masatlı toplantıda yaptığı konuşmada kadın kooperatiflerinin ekonomimiz ve kadınların sosyal yaşamı için taşıdığı öneme vurgu yaparak şunları söyledi:” Son yıllarda sayıları hızla artan kadın kooperatifleri hem ülke ekonomimize, hem de üretim ve istihdamımıza önemli katkılar sağlamaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi ve eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin de kadının çalışma ve iş hayatına tam entegrasyonuna yönelik vizyoner yaklaşımları bu faaliyetlerin artmasındaki en önemli sebeplerden biridir. Daima üretimi ve üreticiyi teşvik eden hükümetimiz bu alanda gerçekleştirilen mevzuat değişiklikleri ile uygun altyapıyı da sağlamıştır.

Amasya’ya baktığımızda ise kadın kooperatifçiliğinde nitelik ve üretim hacmi bakımından bölgemizde ilk sıralarda yer aldığımızı görmekteyiz. Bizler sayıca çok kooperatif açmaktansa, üretim altyapısı ve hacmi yüksek, daha çok kadınımıza istihdam sağlayan yapılar oluşturmak istiyoruz. Bu konuda Ticaret İl Müdürlüğümüzün öncülüğünde diğer paydaş kurumlarımızın da katılımıyla her türlü desteği sunacağız. Valimiz Mustafa Masatlı’nın konuşmasın ardından katılımcıların görüşlerini dile getirmesi ve kooperatiflerin kuruluş sürecinde izlenecek yol haritasının değerlendirilmesiyle toplantı sona erdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu