Valimiz Mustafa MASATLI ‘Valiliğimiz Koordinasyonunda Yapılan Tek Ebeveynli Ailelerde Çocuk ve Kadının Güçlendirilmesi Çalıştayına’ Katıldı

Valimiz Mustafa Masatlı Valiliğimiz koordinasyonunda yapılan  ‘Tek Ebeveynli Ailelerde Çocuk ve Kadının Güçlendirilmesi Çalıştayı Açılış Programına’ katıldı. Programda ayrıca Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Işıkhan, Merzifon Kaymakamı Gürkan Demirkale, Amasya Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Şahin, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından bürokratlar, il protokolü ve akademisyenler yer aldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programda ilk olarak Merzifon Sosyal Hizmet Merkezi Müdür V. Erdem Yüksel tarafından, Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının desteğiyle hayata geçirilen ‘Tek Ebeveynli Ailelerde Çocuk ve Kadının Güçlendirilmesi ve Kadın İstihdamının Artırılması Projesi’ hakkında bilgiler verildi.

Valimiz Mustafa Masatlı ise konuşmasında şunları söyledi: “Aile, geleneğimiz ile inancımızda büyük yer tutan ve toplumun temelini oluşturan sosyal bir yapıdır. Milletimiz tarih boyunca aile yaşamına ve kadınlarımıza büyük değer vermiştir. Binlerce yıllık köklü tarihiyle Anadolu coğrafyasının kadim şehirlerinden olan Amasya’da da, kadınlar daima saygı görmüş ve toplum yaşamında aktif olarak yer almışlardır. Divan edebiyatının ilk kadın şairi ‘Mihri Hatun’un’ Amasya’da yaşaması bu durumun en büyük ispatlarından biridir.

Hızla gelişen ve büyüyen dünyada yeni karşılaştığımız sosyal olgulardan biri de tek ebeveynli ailelerin sayısının hızla artmakta olduğudur. Ülkemizde de bu durumla sıkça karşılaşılmaya başlanmıştır. Aile üzerine yapılan çalışmalarda, tek ebeveynli aileler üzerine çalışmalar özellikle son dönemde önemli bir yer tutmaktadır. Dünyada bu konuya artan ilginin arkasında, tek ebeveynlik olgusunun genel olarak tüm toplumlarda eskiye oranla daha sık rastlanması yatmaktadır.

Tabi ki, bir ailenin parçalanması ve çocukların anne veya babalarından ayrı büyümesi istediğimiz bir durum değildir. Ancak hayatın içinde, farklı sebeplerle bu tür durumlara rastlanması ve genellikle de çocuğun ve kadının bu süreçten olumsuz etkilenmesi, devletimizi bir dizi tedbirler almak zorunda bırakmıştır. Bu tedbirler ve desteklemelerin ulaştığı boyutlar, tüm dünyaya da örnek teşkil etmiştir.

Türkiye’de bu konuya ilişkin akademik çalışmalar son derece sınırlıdır, var olan çalışmalar ise daha çok tek ebeveyn olmanın, özellikle de boşanmanın çocuk ve çocuk-ebeveyn ilişkisi açısından olumsuz yönlerine odaklanmaktadır.

Bu nedenle tek ebeveynli ailelerin profilini belirleyerek, burada yer alan çocuk ve kadınların sosyal ve ekonomik olarak güçlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Konusunda uzman akademisyen ve bürokratlarımızın konuşmacı olarak yer alacağı bu çalıştay, Ülkemizde bu alanda yapılacak çalışmalara rehberlik edecek olmasıyla büyük önem taşımaktadır.

Bu konunun önemine istinaden bizlerde, Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) çerçevesinde yönetim kurulu üyesi olduğum Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının da desteğiyle, 2020 yılında ‘Tek Ebeveynli Ailelerde Çocuk ve Kadının Güçlendirilmesi ve Kadın İstihdamını Artırılması Projesini’ hayata geçirdik.

Bu projede, tek ebeveyn olarak çocukların bakımını üstlenen kadınlarımızın ekonomik özgürlüğünü sağlamak, suça sürüklenmiş ya da suç mağduru olan çocuk vakalarını azaltmak başlıca hedeflerdir.

Proje kapsamında hedef kitle olarak belirlenen ve tek ebeveyn olarak yaşayan kadınlara yönelik mesleki kurs ve atölyelerin açılması ve yapılan eğitimlerin ardından kadınlarımızın üretim sektöründe istihdamı amaçlanmıştır.

Hayata geçirdiğimiz bu proje, Sayın Cumhurbaşkanımızın son 18 yılda sosyal hizmetler alanında Ülkemize çağ atlatan uygulamalarının da bir yansımasıdır. Bu dönemde hasta bakım aylığından, engelli aylığına, eşini kaybeden kadınlarımıza bağlanan maaştan, koruyucu aile uygulamasına ve burada sayamadığım sayısız reformla, Devletimiz kendisine ihtiyaç duyan hiçbir vatandaşımızı yalnız bırakmamış, şehit aileleri, öksüz ve yetimler, engelliler, yaşlılar ve kimsesizler baş tacı edilmiştir. ‘İnsanı yaşat ki, Devlet yaşasın’ düsturuyla, ‘Halka hizmeti Hak’ka hizmet sayan’ Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendiye Amasya halkı adına bir kez daha şükranlarımı arz ediyorum.

Bu çalıştaydan çıkacak sonuçlar İlimizde ve Ülkemizde devam eden projelere ve ileriye dönük çalışmalarımıza da rehberlik ederek, katkı sağlayacaktır. Buradan ayrıca böylesi önemli bir çalıştayın Amasya’mızda yapılmasından duyduğum memnuniyeti de ifade etmek isterim.

Bu vesileyle tüm bu çalışmaları yapabilmemiz için bizlere yön veren başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımıza ve bu proje özelinde Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğümüz ile emeği geçen herkese teşekkür ediyor, kadınlarımızın şiddete mağruz kalmadıkları, ailelerin dağılmadığı, çocukların anne ve babalarıyla mutlulukla yaşadıkları bir gelecek temenni ediyorum.”

Valimiz Mustafa Masatlı’nın konuşmasının ardından, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Işıkhan tarafından ‘Aileye Yönelik Sosyal Politikalar’ konulu konferans sunumu yapıldı. Alanında uzman bürokrat ve akademisyenlerden oluşan konuşmacıların yer alacağı ‘Tek Ebeveynli Ailelerde Çocuk ve Kadının Güçlendirilmesi Çalıştayı’ 06-08 Nisan tarihleri arasında devam edecektir.