“Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” Projesi Protokolü İmzalandı

Çorum’da küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla hayata geçirilen ve “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi çerçevesinde protokol imzalandı.

Valilik toplantı salonunda Vali Mustafa Çiftçi başkanlığında; Ziraat Bankası Çorum Bölge yöneticisi Mustafa Sarıkuş, proje paydaşları ve ilgili idarecilerin katılımı ile bir program düzenlendi.

Projeyle Çorum ili ve ilçelerinde koyun varlığının artırılması ve bu konuda faaliyet gösteren üreticilerin sürülerinin ve ölçeklerinin büyütülmesi, atıl işletme kapasitelerinin üretime kazandırılması, yerel koyun ırklarının ıslah edilerek bölgesel kalkınmayı ve yerel koyun yetiştiriciliğiyle kırmızı et açığının kapatılmasına destek olunması amaçlanıyor.

Proje, Valilik koordinasyonunda İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Ziraat Bankası işbirliğiyle yürütülecek. Bu çerçevede projeden faydalanan üreticiler için ilçe tarım müdürlüklerince kontrol ve hayvan desteği de verilecek. Aynı zamanda üreticilerin uygun fiyatlara yem alabilmeleri ve kesime gönderecekleri erkek hayvanları uygun fiyata satabilmeleri için Valilik devrede olacak. Proje dahilinde doğacak erkek hayvanların kesime gönderilerek kırmızı et üretimine katkı sağlanması ve dişi anaç hayvanların ise işletmede sürüde tutularak anaç sürüsünün büyütülmesi hedeflenmektedir. Projeye Tarım ve Orman İl Müdürlüğü internet sitesinde yayınlanacak başvuru formu doldurularak, il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapılabilecektir.

“100 bin TL’ye kadar sıfır faiz desteği”

Ziraat Bankası, projeden yararlanacak üreticilere uygun şartlarda 100 bin TL’ye kadar yüzde 0 faizle, 100 bin TL’yi aşan kısım için güncel faiz oranı üzerinden kredi kullandırımı yapabilecek. Bu kapsamda üreticiler damızlık koyun alımı amacıyla 7 seneye kadar vadeli yatırım kredisi ve yem giderlerinin karşılanması amacıyla da 18 aya kadar vadeli işletme kredisi kullanabilecekler.

“Yılda 100 bin koyun hedefleniyor”

Küçükbaş aile işletmelerinin kapasitelerinin artırılarak sürdürülebilir ve ekonomik işletmeler oluşturulup yılda 100 bin koyun hedeflenmekte..

Ziraat Bankası Çorum Bölge yöneticisi Mustafa Sarıkuş protokol imza töreninde yaptıkları konuşmada, projenin Çorum ve üreticiler için hayırlı olması dileklerinde bulundu.

Projeyi ilk andan itibaren önemsediklerini ve ilimizde titiz bir şekilde uygulanması için yakından takip etmeye devam edeceklerini vurgulayan Vali Çiftçi,  protokolün imzalanmasıyla birlikte proje startını vereceklerini, işletme başı toplamda 150.000 TL tutarında kullanılacak kredinin 100.000 TL’sinin sıfır faiz, geriye kalan kısmının da çok düşük bir faiz oranıyla yıllık olarak 7 yıl geri ödemeli kullandırılacak olmasının üreticiler için önemli bir kolaylık olduğunu söyledi.

İşletmelerin büyütülerek, üreticiler ve İlimiz için bu alanda daha fazla katma değer sağlanacağını vurgulayan Vali Çiftçi, “ilimizin küçükbaş koyun yetişticiliğini daha iyi noktalara taşıyarak, bu proje ile önemli bir destek paketini üreticilerimizle buluşturmuş olacağız” dedi. Ayrıca projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen Cumhurbaşkanımız muhterem Recep Tayyip Erdoğan, güçlü faiz desteği için Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Berat Albayrak ve bölgesel kalkınmaya destek olacak böyle bir projeyi hayata geçirdikleri için Ziraat Bankası Genel Müdürü Sn. Hüseyin Aydın’a şükranlarını sundu.

%d blogcu bunu beğendi: